TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BALIKÇILIĞIN DESTEKLENMESİ TEBLİĞİ RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANDI

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ BALIKÇILIĞIN DESTEKLENMESİ TEBLİĞİ RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından deniz ve iç sularımızda avcılık faaliyeti yürüten küçük ölçekli balıkçılara destekleme ödemesinin gerçekleşmesi için Küçük Ölçekli Balıkçılığın Desteklemesi Tebliği 13 Ocak 2023 tarihli Resmî Gazete'de yayımlandı.

Denizlerde avcılık yapan 12 metre altı ve iç sularımızdaki tüm balıkçı teknelerin dâhil olduğu bu desteklemede, gemi boylarına göre birim destekleme tutarları geçen yıla göre %240 ila %314 oranında artırıldı. Birim destekleme tutarları en düşük 3.500 TL, en yüksek ise 6.000 TL olacak şekilde düzenlendi.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından "Balıkçılığa Kadın Eli Değecek" mottosuyla balıkçı gemisi sahibi veya ortağı olan kadın balıkçılarımıza %25 ek destek uygulaması da bu yıl ilk defa hayata geçirildi.

Bugüne kadar "Küçük Ölçekli Balıkçılık Sektörünün" desteklenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Tarım ve Orman Bakanlığı bundan sonra da sektörün ihtiyaç duyduğu politikalar üreterek hayata geçirmeye devam edecek.

Balıkçılarımıza yapılacak destekleme ödemeleri ile ilgili takvim ise ilerleyen günlerde Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile il tarım ve orman müdürlükleri tarafından web sitesi, sosyal medya ve basın yayın organları aracılığıyla sektör paydaşlarıyla paylaşılacak.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr