TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

HEDEF SEKTÖRDE İLK 5'TE YER ALMAK

HEDEF SEKTÖRDE İLK 5'TE YER ALMAK

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye'de tohum sektörünün 1980'li yıllardan sonra özel sektörün de devreye girmesi ile ivme kazandığını söyledi.

961 üyeyle TSÜAB olarak Türk tarımına hizmet ettiklerini belirten Başkan Yılmaz, 2006 yılında çıkartılan tohumculuk kanununun sektöre katkı sağladığını aktardı.

"İlk 5'te yer alan bir sektör olmayı hedefliyoruz"

Tohumculuk sektörünün geldiği noktada devlet desteklerinin önemli olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, 2023 yılı hedeflerine ulaşma konusunda sağlam adımlarla ilerlediklerinin altını çizdi.

"500 milyon dolarlık ihracat yapan, dünyada ilk 5'te yer alan bir sektör olmayı hedefliyoruz." diyen Başkan Yılmaz, bu kapsamda ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Dünyanın hemen hemen her ülkesine Türk tohumlarının ihraç edildiğini dile getiren Başkan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Türkiye'de 'İsrail tohumu kullanıyoruz?' şeklinde şehir efsanesi var. İsrail ile olan tohum alışverişimiz bizim tohum yüzdemizin 5-6'sını oluşturuyor. Onlara tohum ihraç ediyoruz, onlardan ithal de ediyoruz. Bugün Türkiye bütün dünya ülkelerine sınırlarını kapatmış olsa bütün bitki türlerindeki tohum ihtiyacını kendi temin edebilecek durumda."

"Tahıllarda yüzde 99 oranında yerli tohumlar ekiliyor"

Başkan Yılmaz, tarımda büyük oranda Türk tohumu kullanıldığının altını çizerek, "Türk tarımında tahıllarda yüzde 99 oranında yerli tohumlar ekiliyor. Sebzede yüzde 60'ı geçtik. Mısır ve ayçiçeğinde açığımız var, onlar üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Dünyanın 80 ülkesine tohum ihraç ediyoruz. 30-35 yıl öncesinde dünyanın hiçbir ülkesine tohum ihracı söz konusu değilken, bugün dünyada 11'inci sırada yer alan bir tohum sektörümüz var." şeklinde konuştu.