TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

HAYALET AĞLARIN TOPLANMASIYLA 1,5 MİLYON BALIK TELEF OLMAKTAN KURTARILDI

HAYALET AĞLARIN TOPLANMASIYLA 1,5 MİLYON BALIK TELEF OLMAKTAN KURTARILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü uygulamaya koyduğu proje ile 2014-2018 arasında denizlerde ve iç sularda yaklaşık 9 bin futbol sahası büyüklüğü alanda hayalet ağ taraması yaptı.

Balıkçılar tarafından terk edilen ve halk arasında hayalet ağ diye adlandırılan bu ağların temizlenmesi ile ise yaklaşık 1,5 milyon balığın telef olması engellendi.

2014 yılında "Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi" ülkemizin deniz ve iç sularında unutulan veya terk edilen, halk arasında hayalet ağ olarak tabir edilen av araçlarının temizlenmesi amacı ile uygulamaya konuldu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin yakından takip ettiği ve geçtiğimiz aylarda da farkındalığı artırmak amacıyla Çeşme'de dalış yaptığı denizlerin temizlenmesi projesi denizlerimizde sürdürülebilirlik noktasında büyük önem taşıyor.

AKDENİZ ÜLKELERİNDE BİR İLK

Pakdemirli, projenin; kamu kaynağı kullanılması, çalışma süresi ve çalışma alanı büyüklüğü bakımından Akdeniz ülkeleri arasında bir ilk olma özelliği taşıyacağını belirtti.

Bakan Pakdemirli, "Bu proje bizim Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüzün projesi. Şimdilik tamamen devletimizin, Bakanlığımızın imkânlarıyla gerçekleşiyor. Ama ilerleyen günlerde burada inşallah sivil toplum kuruluşlarımızda olacak." dedi.

63 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE HAYALET AĞ ÇIKARILDI

Projenin ülkemiz iç su ve denizlerinde 2014 yılından itibaren uygulandığını belirten Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Proje kapsamında 4 yıl içinde 600 lokasyonda yaklaşık 65 bin dekar, yani 9 bin futbol sahası büyüklüğünde alanı taradık. Bu tarama neticesinde ise yine yaklaşık 449 bin m2,  yani 63 futbol sahası büyüklüğünde terkedilmiş ağı ve 4.420 adet sepeti sularımızdan çıkardık" diye konuştu.

"100 METRE AĞ, 300 DENİZ CANLISININ ORTADAN KALKMASINA SEBEP OLUYOR"

Bakan Pakdemirli, "100 metre ağ yaklaşık 300 deniz canlısı ve organizmasının ortadan kalkmasına sebep oluyor. Bizim şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalar sayesinde 1,5 milyon deniz canlısını ve ekosistemi korumuş kollamış oluyoruz. Dünya'da da böyle bir durum söz konusu. Geçen yıl 650 bin ton ağ atılmış dünya sularına. Bunlar bir şekilde denize karıştı. Biz bu proje ile denizlerimizi temiz tutarak, sürdürülebilirliği artırmayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı. 

KAYNAK: tarimorman.gov.tr