TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

HATAY TOPRAKLARINA CAN SUYU

HATAY TOPRAKLARINA CAN SUYU

Türkiye’nin en verimli toprakları arasında yer alan Hatay’daki Amik Ovası'nda zirai arazilerin ihtiyacı için su verilmeye başlandı.

'Hatay Tahtaköprü Barajı Yükseltme İnşaatı' projesinde belirlenen program gereği eski dolusavak ünitesinin kırılması ile su minimum kotun altına indirildi.

Amik Ovasında 1. ve 2. ürün için gerekli olan sulama suyu ihtiyacı ise Kılavuzlu Ana Kanalı vasıtasıyla Ceyhan Nehri’nden karşılanacak. Kılavuzlu Barajı'nın beslediği Kılavuzlu Ana Kanalı'nın toplam uzunluğu 106 km olarak açıklanırken kanalın 86 km'sinin kaplamalı beton formunda olduğu bildirildi. 

Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay illerinde toplamda 1 milyon dekar sulama suyu temin eden bu kanalda 6 km de tünel mevcut. Yapılan açıklamaya göre bugün (09 Ağustos 2019 Cuma) itibarıyla Amik Ovası'nda (Kırıkhan Sulama Birliği Sahasında) su ihtiyacı için su verilmeye başlandı. 

Suyun etkin ve etkili kullanımı için DSİ 6. (Adana) ve 20. (Kahramanmaraş) Bölge Müdürlükleri koordineli olarak çalışmalarına devam ediyor.

KAYNAK: dsi.gov.tr