TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

GİRİŞİMCİ KEÇİ YETİŞTİRİCİSİ KADININ ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ

GİRİŞİMCİ KEÇİ YETİŞTİRİCİSİ KADININ ÜRÜNLERİNE YOĞUN İLGİ

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde oturduğu evin bahçesinde 17 bin liralık sermaye ile keçi alıp süt ve peynir üreten ev hanımı Kezban Güvercin, şimdilerde verilen siparişlere yetişemiyor.
 
Bilecik’in Bozüyük ilçesinden oğlunun öğrenimi için Pazaryeri ilçesine gelen Kezban Güvercin, yaptığı girişimcilik ile bütün kadınlara örnek oluyor. Güvercin, elinde bulunan 17 bin liraya 15 tane keçi satın aldı. Şu anda 12 keçiden günde 18 litre süt alan Güvercin, amacının bir keçi çiftliği kurmak olduğunu söylüyor. Ayda yaklaşık 5 bin lira gibi bir gelir elde eden Kezban Güvercin, aile ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. 

Keçilere yaklaşık 8 aydır baktığını söyleyen Kezban Güvercin, “Hayvancılık işini 2 yıldır düşünüyordum. Keçi yetiştiriciliğine başlayalı 7-8 ay oldu ve şimdi güzel gidiyor elhamdülillah” dedi. 

“İşimi severek yapıyorum”
 
İşini severek yaptığını belirten Güvercin, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Adana’dan aldım hayvanları. Biraz birikmiş param vardı. Biraz da üstüne ekledim ve 17 bin lira ile başladım. Şu anda işler güzel gidiyor. İnşallah daha da iyi olacak. İşimi daha da büyütmeyi düşünüyorum. Şu an günde 18 litre süt üretiyorum. 12 tane sağılır keçim var. Sütün litresini 8 liradan satıyorum. Peynirin kilosunu da 35 liradan veriyorum. Aslen Bozüyüklüyüm ve benim pazarım da orası açıkçası. Süt olarak daha çok Bozüyük’te satış yapıyorum, peyniri ise Bilecik, Eskişehir, Kütahya bölgelerindeki tanıdıklarıma satıyorum. İşler güzel gidiyor şu anda. Hatta siparişlere yetişemiyorum bile diyebilirim.” 

“Hanımlar böyle işlere atılsınlar” 

2 yılda 50 hayvana ulaşmayı planladığını belirten girişimci Kezban Güvercin, “Sonra daha da büyüyecek inşallah. Çalışmamdan dolayı beni takdir ediyorlar. Beni destekleyenler oluyor. Özellikle de hanımlardan destek alıyorum. Hanımlara da tavsiye, böyle işlere atılsınlar. Üretmek çok güzel bir şey ve ben bunun keyfini alıyorum. Üretmek zor, her şeyin bir zorluğu var kolay bir iş yok ama çok keyifli.” diye konuştu.