TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

GİRESUN TOMBUL FINDIĞI AB TARAFINDAN TESCİLLENDİ

GİRESUN TOMBUL FINDIĞI AB TARAFINDAN TESCİLLENDİ

Giresun tombul fındığının Türkiye’de tescillenmesinin ardından Avrupa Birliği’nde de tescillendiği belirtildi.

Dünyanın en kaliteli fındığı olarak bilinen ve "Giresun Kalite" olarak adlandırılan Giresun tombul fındığı Avrupa Birliği nezdindeki tescili ile her türlü kötüye kullanıma ve taklide karşı Avrupa Birliği üye devletlerinin tamamında koruma altına alındı.

Giresun tombul fındığının Türkiye’den 8. tescilli ürün olarak AB’de yer almasıyla ilgili bilgi veren FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar, “Avrupa Birliği Komisyonunda tescil edilerek ülkemizi temsil eden 8’inci ürünümüz Giresun tombul fındığı, aynı zamanda menşe adı ile korunan 7’nci coğrafi işaretli ürünümüz olarak Avrupa Birliği Komisyonu kayıtlarında yerini almıştır. 

Giresun tombul fındığı, Giresun ili ile Trabzon’un Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçelerine kadar olan sahil şeridindeki coğrafi bölgede yetiştirilen, tombul şekle sahip bir sert kabuklu meyve türü olup tadı, aroması, ağızda bıraktığı lezzeti, kalite özellikleri, yağ/vitamin ve mineral değerlerinden dolayı diğer çeşitlerden ayırt edici özelliklere sahiptir.” dedi.