TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

FÜAB 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

FÜAB 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) 13. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

FÜAB 2021 Yılı Olağan Genel Kurulu 31 Temmuz-01 Ağustos 2021 tarihlerinde Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) ek tesislerinde yapıldı. FÜAB üyeleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile birlikte 150 civarında katılımcı Genel Kurulda yer aldı, 01 Ağustos'ta ise 195 üye oy kullanarak FÜAB organ seçimleri yapıldı.

Genel Kurulda; Divan Başkanlığını Sedat Dereli, Divan Kurulu üyeliklerini ise; Rifat Can, Bünyamin Uz ve Hasan Morel üstlendi. 

FÜAB Yönetim Kurulu Başkanı Hurşit Nallı açılış konuşmasında, fidancılık sektörünün güncel durumu ve dış ticarette yakalanan başarıdan bahsederek, FÜAB olarak sektörün gelişmesi için yapılan çalışmaları anlattı.

FÜAB 13. Olağan Genel Kuruluna katılan Orman Genel Müdürlüğünden Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkan Yardımcısı ve Fidan Üretim Şube Müdürü Alpaslan Ünsal bir konuşma yaparak, ormanlık alanlarda ceviz, badem gibi meyve türlerini desteklediklerini ve fidancılık sektörünün çok daha başarılı olacağına inandığını söyledi.

Genel Kurulda konuşma yapan Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü (TTSM) Müdürü Şakir Berktaş etiket ve sertifikasyon konusunda üyelere bilgi vererek, Müdürlük olarak FÜAB’ın ve FÜAB üyelerinin yanında olduklarını belirtti.

Toplantıya katılan Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir konuşma yaparak, fidancılık sektöründe kalitenin ve ihracatın artmasının sektörün geliştiğini gösteren önemli gelişmeler olduğunu, FÜAB’ın çalışmalarını takdir ettiklerini belirterek BÜGEM olarak her zaman destek vereceklerini belirtti.

Toplantının devamında 2018-2019 yılları beyan ve ödemeleri bakımından ilk 5’e giren üyelere başarı plaketi verildi.

S.S. Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına plaket alan Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selçuk Bilgi konuşmasında FÜAB'ın sivil toplum kuruluşu olarak kurulduğu günden bugüne kadar sektöre yaptığı katkıların öneminden bahsetti. Bilgi ayrıca, ülkemizin gündeminde olan orman yangınları nedeniyle çok üzgün olduklarını, Kooperatif olarak 25.000 adet fidan bağışı yapacaklarını, diğer FÜAB üyelerinin de destek sağlayarak fidan bağışlarının FÜAB üzerinden dağıtılmasını istediklerini belirtti.

Toplantı gündemi gereği; FÜAB Genel Sekreteri Handan Büyükdemirci tarafından Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, FÜAB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Dr. Serpil Orhan Fedakar tarafından Mali Rapor ve yeni çalışma dönemi bütçesi ile Yönetim Kuruluna verilecek yetki ve uygulama dipnotları, Denetim Kurulu Raporu ise Denetim Kurulu Başkanı Mustafa Taner Engin tarafından okundu.

Divan Kuruluna sunulan teklifler oylamaya sunularak; 2022 yılı üyelik giriş aidatı 4000 TL, yıllık aidat ise 1500 TL olarak kabul edildi. Sonrasında, çeşitli sebeplerle üyelikten istifa eden veya üyelikleri düşürülen 120 üyenin durumu görüşülerek, FÜAB üyeliklerine son verildi.

Genel Kurulun ikinci gününde yapılan FÜAB organ seçimlerine göre kurullarda görev alacak isimler belli oldu.

Sonuçlara göre,

FÜAB Yönetim Kuruluna; Hurşit Nallı, Mustafa Turhan, Mehmet Bayram, İbrahim Sevil, Oktay Çancı, Serpil Orhan Fedakar, Erdinç Martin, Mustafa Kanlı ve Serdar Şendağ seçildi.

FÜAB Denetim Kuruluna; Ali Güner, Ali Cenikli, Mustafa Taner Engin seçildi.

FÜAB Disiplin Kuruluna; Erdoğan Taka, Necati Cenikli, Selin Bingöl seçildi.

TÜRKTOB Genel Kurulu FÜAB temsilciliğine ise; Hurşit Nallı, Zeynel Yılmaz, Mustafa Turhan, Gürbüz Candan, Sedat Dereli, Şükrü Kutlu, Mürsel Taşdemir, Necati Aktürk, Serkan Mışraklı, Nedim Işık seçildi.

TÜRKTOB Hakem Kurulu FÜAB temsilciliğine; İsmail Düzenci, Fatih Dulkadir seçildi.

HABERİN DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

KAYNAK: fuab.org.tr