TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

FiDAN İHRACATI 33 KAT ARTTI (MİLLİYET GAZETESİ)

FiDAN İHRACATI 33 KAT ARTTI  (MİLLİYET GAZETESİ)

FiDAN İHRACATI 33 KAT ARTTI

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan Türkiye’nin meyve fidancılığında kendine yeterli olduğunu, 2016 yılında başlayan üretim desteğinin de etkisiyle 30 milyon doları aşan ihracat yapıldığını kaydetti.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Savaş Akcan, ‘’Türkiye fidanda dışa bağımlı değil, tam tersine ihraç eden ve fidanları yurt dışında talep gören bir ülkedir. 2010 yılında yok denecek kadar az olan ihracatımız, 2014 yılında 8.3 milyon dolara, bu yıl ise 30 milyon dolara yükselmiştir. Buna karşılık 2010 yılında 7.5 milyon dolar olan ithalat ise hızla azalarak 2.3 milyon dolara kadar düşmüştür. Ülkemiz elma, ceviz, kiraz, armut, zeytin, erik, nektarin ağrılıklı olmak üzere pek çok türün fidanını, AB ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyaya ihraç eder konuma gelmiştir’’ dedi.

2010 yılında 905 bin dolar ihracatın 33 kat artarak 30 milyon dolar seviyesine geldiği, aynı dönemde ithalatın 7.5 milyon dolardan 2.3 milyon dolara düştüğü bilgisini veren Akcan,’’ Tarım ve Orman Bakanlığı son üç yılda toplam 34.4 milyon lira sektörümüze destek verdi.  Fidancılık sektörümüz sağlanan bu desteğin karşılığını kat kat ülkemize geri kazandırdı.  Son üç yılda fidancılık sektörü ise 64,4 milyon dolar ihracat ve 53,4 milyon dolar dış ticaret fazlasıyla yüz akımız oldu’’ şeklinde konuştu.