TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ERKENCİ İNCİR HASADI BAŞLADI

ERKENCİ İNCİR HASADI BAŞLADI

Mersin’de bir çiftçinin bahçesine yemek için diktiği erkenci incir gelir kapısı oldu.

Haziranda toplanmaya başlanan ve eylül sonuna kadar ürün veren incirin kilogramı 35 TL’den satılırken, bir ağacın yılda 400 kilogram incir verdiği öğrenildi.

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretiminde ilk sıralarda yer alan Mersin’de çeşit çeşit  erkenci ürünlerin hasatları yapılıyor. Bu günlerde ise bazı bahçelerin çevrelerine çiftçilerin sofralık olarak kendileri için diktiği incirlerden erkenci olanlarda da hasat başladı.

Çiftçilikle uğraşan Emine Özel'in de Erdemli ilçesine bağlı Alacaören mevkiindeki bahçesinin kenarına diktiği erkenci incir ağacı gelir kapısı oldu. Hasat yapan Özel, tanesi 100 ila 150 gram olan incilerin kilogramını 35 TL'den satmaya başladı. Bir ağaçtan yaklaşık 400 kilogram ürün alan Özel, yemek için diktikleri ağaçtan para kazandıklarını aktardı.

Emine Özel, "Bu bize bir gelir kapısı oldu, güzel verim veriyor. Erken çıktığı için de satışımız güzel oluyor, iyi paraya satıyoruz, kilogramını 35’e veriyoruz. En değerli zamanı haziran ayıdır. Haziran ayının ortasında başlar hasat, eylül ayına kadar devam eder." dedi.