TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ELAZIĞ'DA ERKENCİ ÜZÜM HASADI BAŞLADI

ELAZIĞ'DA ERKENCİ ÜZÜM HASADI BAŞLADI

Elazığ’da, yaşanan kuraklığa rağmen erkenci üzüm hasadına başlandı.

Türkiye'de üzüm konusunda sayılı iller arasında yer alan Elazığ'da yaklaşık 120 dönümlük alanda yıllık 200-250 bin ton civarında rekolte elde ediliyor. 

Özellikle üzüm bağları ile dikkat çeken ve sofralık üzümün yoğun olarak yetiştirildiği Elazığ'ın Hoşköy köyünde temmuz ayı başı itibarıyla tatlı bir telaş başladı.
 
Erkenci üzüm hasadını yapan bağ sahipleri, sıcak havada yoğun mesai harcıyor. Üzüm yetiştiricileri bu sene yaşanan kuraklığa rağmen verimin geçen sene ile aynı oranda olduğunu belirtirken, temmuz başı ile başladıkları üzüm hasadına aralık ayına kadar devam edeceklerini aktardılar.

Hoşköy köyünde halkın %95’inin üzüm üreticiliği ile uğraştığını belirten üretici Aytaç Göktan, “Bu sene de 1 Temmuz itibari ile üzümlerimizi piyasaya hazırlamış ve sunmuş bulunmaktayız. Bu sene havaların biraz kurak gitmesinden dolayı su sıkıntımız olsa da her şeye rağmen mamullerimizi yetiştirdik. Piyasaya hazır vaziyette. 1 Temmuz itibari ile başlayan hasadımız aralık ayına kadar devam edecek. Doğu ve Güneydoğu'nun tamamı, İç Anadolu, Ege ve Karadeniz bölgeleri olmak üzere Türkiye’nin birçok yerine hitap etmekteyiz. Geçen yıl itibari ile Moldovya, Ukrayna ve Romanya gibi ülkelere ihracatımız başlamıştır. Hasatta sorun yok. İnşallah daha da iyi olacak. Elazığ geneli olarak 120 bin dönüm arazi üzerinde 200-250 bin ton civarında üzüm üretilmektedir.” dedi.