TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

EJDER MEYVESİ (PİTHAYA) UMUT OLDU

EJDER MEYVESİ (PİTHAYA) UMUT OLDU

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde son yıllarda artan tropikal meyve üretimi giderek yaygınlaşıyor. 

Turfanda sebze ve muz üretimiyle bilinen Gazipaşa’da, üretimi kolay ve masrafsız, fiyatı ise sebzeye göre daha yüksek olan tropikal ürünlerin üretimi büyük rağbet görüyor. Bu ürünlerin başında ise ejder meyvesi olarak bilinen pithaya geliyor.

4 yıl önce serasında turfanda sebze üretimi yapan Mahmut Koç,  araştırmaları neticesinde serasına pithaya ekti. Üretici Koç, sebze üretimine nazaran daha düşük emek ve maliyetle ürün elde etti. Ürününü yüksek fiyattan satabilen üretici Mahmut Koç, bu yıl diğer serasını da pithaya bahçesine çevirdi.

Beyaz ve kırmızı olmak üzere iki çeşit pithaya üreten Koç, “Beyazı büyük, kırmızısı küçük ama daha lezzetli. Bu meyve aloe veranın yenilebilen cinsi, aloe verayı vücudunuza sürüyorsunuz, bunu yiyebiliyorsunuz. Vücudu, hücreleri yenileyen bir meyve.” dedi.

Hasat ayı içerisinde bulunduklarını belirten Koç, “Meyvelerimiz olgunlaşmaya başladı. Hasada başladık. Bir ay içinde yeşil olanlar pithaya meyveleri de olgunlaşacak. Ürünü şu an kilosunu 30 liradan veriyoruz. Ejder meyvesinin getirisi çok yüksek, fiyattan memnunuz.” diye konuştu.

Üretici Koç, "İlaç yapmaya gerek yok. Fazla masraf olmadığı için elde ettiğiniz gelir yanınıza kar kalıyor. Ejder meyvesi işçilik yönünden fazla uğraştırmıyor . Diğer üreticilere de ejder meyvesi (pithaya) üretmelerini tavsiye ediyorum. Günümüzde bu ürüne çok fazla talep var. Ejder meyvesi tezgahta tanesi 30-40 liraya satılıyor. Biz kilo olarak satıyoruz.” şeklinde konuştu.

Pithaya bahçesine dönüştürdüğü yeni serasından da gelecek yıl ürün almaya başlayacağını dile getiren Koç, “Bir önceki serada pithaya yetiştirmeye başladık. Oradan yeterli kazancı alınca sebze seramızı da pithayaya çevirdik. Bir yıl sonra da buradan meyve alacağız.” dedi.