TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

"Dolu olmasaydı rekor kırardık"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, bu yıl dolu yağışı bu kadar fazla olmasaydı rekoltede rekor kırılabileceğini söyledi. Gamzeli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çankırı'nın Kızılırmak ilçesinde arpa hasadına başlandığını, arpa alım fiyatlarının 45-46 kuruş arasında değiştiğini belirterek, gelecek günlerde fiyatların 42-45 kuruş arasında sabitlenmesini beklediklerini bildirdi.

Ülke genelinde ilk hububat hasadının yapıldığı Adana bölgesinde buğday fiyatlarının 67 kuruşa kadar yükseldiğini ifade eden Gamzeli, ''İlk biçimlerde buğday fiyatları 67,5 kuruşa kadar yükseldi. Daha sonrasında ise 60 kuruşa kadar düştü. Bizde bu bölgede buğday fiyatlarının 55-60 kuruş civarında oluşacağını düşünüyoruz'' dedi.

Gamzeli, özellikle arpanın aşırı yağış ve doludan olumsuz etkilendiğini dile getirerek, ''Türkiye genelinde yağışlar ve dolu nedeniyle hububat türlerinde verim kaybı var. Buğdaylarımızın görüntüsü çok güzel. Sık sık yağan yağışlardan dolayı buğdaylar güneş görmediği için sıkıntı olabilir diye düşünüyoruz. Havalar ısınmazsa buğdayların başaklarını dolduramamasından çekiniyoruz. Havalar ısınır, buğdaylar güneşten gereken besinini alırsa özellikle verimin güzel olacağını düşünüyoruz. Bu yıl dolu yağışı bu kadar fazla olmasaydı rekolte anlamında rekor kırabilirdik'' diye konuştu.

Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar'ın da hububat piyasasını yakından takip ettiğini anlatan Gamzeli, özellikle fiyatların üretici yararına belirlenmesi noktasında Bayraktar'ın aktif bir çalışma içerisinde olduğunu kaydetti.

 

 

A.A.