TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

DEPREM BÖLGESİNDE BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ SATAN İŞ YERLERİNE RUHSAT KOLAYLIĞI

DEPREM BÖLGESİNDE BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ SATAN İŞ YERLERİNE RUHSAT KOLAYLIĞI

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremler nedeniyle afet bölgesi ilan edilen yerlerde, kullanılamaz durumdaki onaylı bitki koruma ürünü toptan veya perakende satış yeri ile depolarının, aynı ilde geçici yerlerde faaliyette bulunmak üzere taşınmaları hâlinde, yeni yerleri için yürürlükteki iş yeri açma ve çalışma ruhsatının 6 Şubat 2024'e kadar aranmaması kararlaştırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan "Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, deprem bölgesinde bitki koruma ürünü satan iş yerlerine yönelik düzenleme yapıldı. İlgili kanunlara göre bitki koruma ürünleri, Bakanlık tarafından izin verilen yerlerde satılıp depolanabiliyor.

Buna karşın, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerden etkilenen 11 il ve Sivas'ın Gürün ilçesinde, bazı bitki koruma ürünü satış yeri ile depolarının depremden etkilendiği tespit edildi.

Bu çerçevede, tamamen yıkılmış veya hasarlı olup yıkım kararı alınan binalarda bulunan bitki koruma ürünü toptan veya perakende satış yeri ile depolarında herhangi bir mağduriyet yaşanmaması amacıyla ilgili Yönetmelik'te değişikliğe gidildi.

Afet bölgesi ilan edilen yerlerde, kullanılamaz durumda olduğu tespit edilen onaylı bitki koruma ürünü toptan veya perakende satış yeri ile depolarının, aynı il içinde geçici yerlerde faaliyette bulunmak üzere taşınmaları hâlinde, yeni faaliyet yerleri için yürürlükte olan yönetmelikte zorunlu bulunan fiziki şartlar ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatının 6 Şubat 2024'e kadar aranmaması imkânı getirildi.

Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi bildirimlerinde de 6 Şubat 2024'e kadar zorunluluk aranmayacak.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr