TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÇİNE GÖKBEL BARAJI AÇILDI

ÇİNE GÖKBEL BARAJI AÇILDI

Çine Gökbel Barajı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aydın'daki toplu açılış programı kapsamında canlı bağlantı ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin de barajdan katılımıyla açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarımda 360 milyon liralık bir yatırımla tamamladıkları Gökbel Barajı'nı, 4 sulama tesisini, dere ıslahı çalışmasını, 29 tarımsal destekleme, 9 gıda tesisi hibe projesini resmen hizmete alacaklarını dile getirdi.

Aydın'a 13 baraj, 8 gölet, 5 hidroelektrik santrali, 36 sulama tesisi ve 5 yer altı depolama tesisi inşa ettiklerini, 4 baraj ve 8 göletin inşasının da sürdüğünü belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hayata geçirdiğimiz sulama projeleriyle, 548 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden sulama tesisleriyle 294 bin dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacağız. Aydınlı çiftçilerimize 20 yılda 5,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Enerjide Aydın, Çine, Efeler, İncirliova, Kuşadası, Nazilli ve Söke'ye doğal gaz arzını sağladık. İnşallah önümüzdeki dönemde Aydın'ı yeni ve çok daha büyük yatırımlarla buluşturmaya devam edeceğiz."

Çiftçilerin desteklenmesinin hükümetin önceliklerinin en başlarında yer almayı sürdürdüğünü belirten Erdoğan, "Gerekirse mevcut destekleri daha da artırarak çiftçimizin yanında yer alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Türkiye'nin sanayi üretimi, lojistik ve ihracatta çok iyi bir yerde olduğunu, tarım ürünlerinde ve ona bağlı olarak gıda sektöründe de salgının bozduğu küresel dengelere bağlı ciddi fiyat artışlarının ortaya çıktığını aktaran Erdoğan, gübre ve mazot gibi fiyatları küresel ölçekte belirlenen ürünlerde ortaya çıkan tabloyla birlikte kuraklığın yol açtığı sıkıntıların kesinlikle moralleri bozmaması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilerden, ekilmemiş, dikilmemiş, değerlendirilmemiş tek bir karış toprak bırakmama azmiyle daha çok çalışmasını istediklerini vurgulayarak, dünyanın tarım ürünlerinin en kıymetli meta haline geleceği bir döneme doğru gittiğini anlattı.

Topraktan çıkan her ürünün ve ambara giren her mahsulün değerini bulacağını aktaran Erdoğan, "Bunun için çiftçilerimiz toprağına, hayvan üreticilerimiz ağıllarına iyi sahip çıkmalı, en küçük bir boşluğa, en küçük bir ihmale meydan vermemelidir. Çiftçilerimizin desteklenmesi, hükümetimizin önceliklerinin en başlarında yer almayı sürdürüyor. Gerekirse mevcut destekleri daha da artırarak çiftçimizin yanında yer alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın." açıklamasını yaptı.

Açılışı yapılan Çine Gökbel Barajı'nda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile canlı bağlantı ile konuşan Erdoğan, "Su medeniyettir."  dedi.

Açılış töreni sırasında Gökbel Barajı'ndan canlı bağlantı yaparak yatırımlar hakkında bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli son 3,5 yılda 60 milyar liralık yatırımla 126 baraj ve bin 500 tesisi tamamladıklarını, bugün Aydın'da toplam 470 milyon liraya mal olan 41 tesisi hizmete aldıklarını belirtti.

Çine Adnan Menderes Barajı'ndan enerjisi alınan suların depolanacağı Gökbel Barajı ile 146 bin dekarlık Koçarlı Bağarası sulamasına, 69 bin 800 dekarlık Çine Sulamasına olmak üzere toplam 215 bin 840 dekarlık tarım arazisine kapalı basınçlı borulu sistemle su verilecek.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr