TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÇİFTÇİ KADINLAR YENİ PROJELERLE ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

ÇİFTÇİ KADINLAR YENİ PROJELERLE ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Kayseri’de faaliyet gösteren Kadın Çiftçiler Ekolojik Eğitim ve Üretim Merkezinde (KAÇEM) çalışan kadın çiftçiler, pandemi döneminde de yeni projeler ile aralıksız üretime devam ediyor. 

Üretimleri ile ilgili bilgi veren KAÇEM Başkan Yardımcısı Şükran Başdoğan, pandemi sürecinde de tarlada sürekli çalıştıklarını söyleyerek, “İnsanların güvenli ve organik ürünlere ulaşmaları için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Girdikleri bir yarışmadan aldıkları ödül ile gerekli makinaları aldıklarını ve üretimlerine yeni projeler ile devam ettiklerini söyleyen KAÇEM Başkan Yardımcısı Şükran Başdoğan, “KAÇEM üretime başladığında reçel çeşitleri, salçası, tarhanası ve eriştesi vardı. Şu anda tarhana ve salçamızı tam organik yapıyoruz, sertifikalandırdık. Organik logolu yapıyoruz ve içinde kullandığımız bütün ham madde girdilerini organik olarak temin ediyoruz. Bundan sonra yapacağımız ürünlerde ise organik elmalardan yapılan elma sirkemiz var. 

Gilaboru sirkesi deniyoruz ve inşallah önümüzdeki sezon gilaboru sirkemizi piyasaya sunacağız. 

Domates kurumuz var. Bu da geçen sene bir kozmetik firmasının 'Bu Toprağın Kadınları' isimli proje yarışmasında Dernek Başkanımız Dr. Yeşim Bekyürek’in projesinin 10 bin avro ödül alması ve bu ödülü kooperatifimize hibe etmesiyle alınan kurutma fırını, öğütücü, dilimleyici makinası, vakum makinası ile yapılıyor. Domates kurumuz ve tozumuz var ve domates tozunu da yine bebek mamalarında kullanmayı düşünüyoruz. Çeşniler hazırlamayı düşünüyoruz.” dedi.

Başdoğan, kadın çiftçiler olarak pandemide de tarlada çalışmaya devam ettiklerini ve çalışmalarını olumsuz etkileyen bir durum yaşamadıklarını söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biz zaten kadın çiftçiler olarak tarlada çalışıyoruz. Devam ediyoruz çalışmaya. KAÇEM olarak da vardiyalı çalışarak temizlik ve mesafe kurallarına dikkat ederek, çalışmalarımıza devam ediyoruz. 
Pandemide çalışmalarımızda bizi etkileyen bir olumsuzluk olmadı. Geçen yıl 'Türkiye’deki Fuarların Küresel Ekonomideki Yeri' temalı bir fuara katıldık. Bütün kooperatifler oradaydı. Kendimizi, yaptığımız ürünleri tanıttık ve satışımızı da yaptık. Aynı zamanda orada Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile tanıştık. Şu anda vakıfla bire bir koordineli çalışıyoruz. Yine vakfın düzenlemiş olduğu proje yarışmasına katıldık. Bu yarışmada da 10 bin TL’lik bir ödül kazandık. Kazandığımız ödül ile de sosyal medyada satışlarımızı başlattık. Bundan sonraki hedeflerimiz çalışmalarımıza devam etmek. AR-GE çalışmalarımıza başlamak ki gıda mühendisimiz sağ olsun bu konuda bizim en büyük desteğimiz. Yeni çalışmalar ve projelerle kooperatifimize destek vermeye çalışıyor. Sosyal medyada satışlarımız devam ediyor.

Sebzelerimizi üretiyoruz. Burayı bu sene demonstrasyon bahçesi yaptık. Kahvaltı vermeyi düşünüyoruz. İnsanların aileleri ile birlikte gelip, güvenilir bir şekilde rahatça hem sebzelerini temin edip, hem de kahvaltılarını yaparak güzel bir gün geçirmelerini sağlamaya çalışacağız.”