TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Ceylanpınar Tigem'de ekim başladı!

Ceylanpınar Tigem'de ekim başladı!
Türkiye'nin en büyük işletmesi olan Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki TİGEM tarım işletmesinde, hasat edilen buğdayın yerine ikinci ürün olarak, son teknolojik tarımsal aletler kullanılarak, mısır ekimine başlandı. Yaklaşık 10 gün önce buğday hasadının başladığı işletmede, bir taraftan hasat işlemleri devam ederken, öbür taraftan da hasadı yapılan bazı alanlarda, yeni teknolojik ekim makineleriyle tarlalar daha önce sürülmeden ikinci ürün olarak, mısır ekimi yapılıyor.
TİGEM Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürü Ertuğrul Anbar, 4 yıldır deneme amaçlı, hasadın ardından daha önce tarlayı sürmeden ikinci ürün ekimi gerçekleştirdiklerini ve çok iyi sonuçlar aldıklarını belirtti.
Geçen yıl aynı yöntemle 40 bin dekarlık alanda mısır ekimi gerçekleştirdiklerini aktaran Anbar, bu yıl da 100 bin dekarlık alanda dane, 4 bin dekarlık alanda slajlık mısır olmak üzere, 104 bin dekarlık alanda ekim yapılacağını bildirdi.
İşletmede sulama projesinin hayata geçirilmesi aşamasında toprağın genel yapısını bozmadan, ekolojik dengeye dikkat ederek, dünyanın gelişmiş tarım ülkelerinin kullandığı teknolojiyle hedeflerine her gün biraz daha yaklaştıklarını ifade eden Ertuğrul Anbar, ''10 Haziran'da başladığımız 572 bin dekarlık alandaki buğday hasadından hemen sonra sulu tarım yapılan yerlerdeki buğday sapları kaldırılmadan, tarla sürülmeden, gelişmiş direk ekim makineleriyle 104 bin dekarlık alanda mısır ekimine başladık. Çevreye ve ekolojik dengeye zarar vermeden üretim kapasitemiz artıyor'' dedi.
Daha önce tarlayı sürmeden direk ekim makineleriyle gerçekleştirilen sistemin avantajlarına değinen Anbar, tarladaki ürünün hemen kaldırılmasının ardından ekime başlanacağı için zamandan, sürüm masrafı olmadığı için yakıttan tasarrufun sağlandığını, tarlada kalan anızın ''kapatma görevi görerek'', kaymak tabakasının oluşumunu engelleyerek, toprağın nemini muhafaza etmesi ve işlenmediği için toprağın doğal haliyle kalıp, yapısının bozulmadığını anlattı.
Sözü edilen sistemde, ürünün kaldırılmasının ardından yeni ürün için anız yakma işlemi yapılmadığını aktaran Anbar, bununla ekolojik dengenin korunduğunu ve ''klasik ekime'' göre verimin daha fazla elde edldiğini dile getirdi.
Kullanılan direk ekim makinelerinin dekar başına; işçilik, yakıt ve sulama maliyetinden 28 TL'lik tasarruf sağlandığını ifade eden Anbar, işletmede şu anda 20 olan ''direk ekim makinesi'' sayısının 40'a çıkaracaklarını bildirdi.
Sadece bölge değil, ülke çiftçisine ''örnek ve önder'' olmayı hedeflediklerini ifade eden Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürü Ertuğrul Anbar, yapılan çalışma şeklini görüp ve sonuçlarından bilgi almak isteyen çiftçilerin işletmeye başvurarak, makine ve tarımsal üretim konusunda uzman kadrolardan her türlü yardımı alabileceklerini de sözlerine ekledi.
A.A.