TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÇENGEL BOYNUZLU DAĞ KEÇİLERİNİN NÜFUSU ARTTI

ÇENGEL BOYNUZLU DAĞ KEÇİLERİNİN NÜFUSU ARTTI

Türkiye'de En düşük rakımda  sadece Gümüşhane'de yaşayan çengel boynuzlu dağ keçilerinin sayısı her geçen gün artıyor.

Genel olarak 2 bin metre ve üzeri rakımda yaşadığı gözlemlenen keçiler, Gümüşhane'de 450-500 rakım aralığında da gözlemlenmeye başladı. Gözlemlere göre bölgede 120 kadar çengel boynuzlu dağ keçisi yaşıyor. 

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Gümüşhane Şube Müdürü İlbeyi Aydın, kurumları tarafından yapılan çalışmalarda 2016 yılında 6-7 farklı noktada 12 adet olan çengel boynuzlu dağ keçisi sayısının 2019 yılı itibarıyla 15-17 farklı noktada 120 adet olduğunun belirlendiğini, türün hem yaz hem de kış mevsimlerinde Gümüşhane'de yaşadığının da kesinlik kazandığını söyledi. 

Yaban hayatındaki dengenin sağlanması ve yaban hayvanlarının sağlıklı bir şekilde hayatlarını idame ettirmeleri maksadıyla çalışmaların devam ettiğini kaydeden Aydın, “Türkiye'de 10 farklı ilde yayılış gösteren çengel boynuzlu dağ keçisi, en kolay gözlem sahası olarak Gümüşhane'de yaşamaktadır.

İlimizde yaşadığı rakım aralığı olarak bilinenlerin tersine en düşük rakımda olan bu türümüz ile birlikte diğer tüm yaban hayvanlarımızı yürüttüğümüz faaliyetlerle gözlemliyoruz. Bu gözlemler sayesinde hangi türün nerede nasıl yaşadığını tespit ederek bazı verilere ulaşıyoruz. Bu veriler ışığında da gerek bu hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşaması gerekse de çoğalması için büyük bir gayret gösteriyoruz” dedi.