TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

Çeltikçiler "Su Bekliyor"!

Çeltikçiler
Türkiye'nin pirinç ambarı İpsala'da çeltik üreticileri, çeltik sahalarını sulamada yeterli suyu bulamadıklarını iddia ediyor. DSI yetkilileri de tüm yetkinin sulama kooperatifinde olduğunu öne sürüyor.
İpsala Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Beceren, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde su sıkıntısı çekildiğini söyledi.
Deşarj kanallarındaki su seviyesinin ani düşüşünün ve herkesin aynı anda su kullanma isteği nedeniyle sulamada sıkıntı yaşanıldığını ifade eden Beceren,
"Deşarj kanalında suyun birden düşmesi ve aynı anda herkesin su talep etmesi ve yağmurlardan dolayı pompaların bir hafta çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bu sıkıntının bazı nedenlerinden biri de ana kanallara konulan büyük çaplı borulardan dolayı, ilerilere su götürememekteyiz. Bu boruların biran önce kapatılarak normal kapaklardan su alınmasını istiyoruz" dedi.
Çeltik üreticisi Ali Tuncer de, sulama kooperatifine parasını ödemesine rağmen hala mahsulünü sulayamamanın sıkıntısını yaşadığını belirtti.
Bir başka Çeltikçi Mustafa Ak da, büyük zarara girdiklerini ileri sürdü.
Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Çetinkaya, çeltik sahalarında ilaçlama yapıldığı için suların bir süre salınmadığını ifade etti. Suların kanallara ilaçlamanın ardından gönderildiğini, ancak suların kanallara ulaşmasının yarım günü geçtiğini ifade etti.
-DSI YETKİLİLERİ
DSI 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise sorumluluğun Altınyazı-Karasaz Sulaması ile Sultanköy Sulamasının işletme bakım hizmetleri ile yönetim sorumluluğunun S. S. Altınyazı Karasaz Sulama Kooperatifine devredildiğini anımsattı.
Verim kaybı olduğunu düşünen çiftçilerin hukuki yollarla haklarını arayabileceklerini ifade edilen yetkililer, şunları kaydetti:
"Söz konusu sulamaların sulama sahalarında yer alan mahsulün, sulama suyu alamaması veya zamanında su alamamasından kaynaklanan verim kaybına uğradığını düşünen çiftçiler, tespitlerini yaptırarak hukuki zeminde haklarını arayabilirler. Bu konudaki sorumluluk tamamen sulama kooperatiflerine aittir. Ancak işletmelerde su iletiminde zaman zaman aşırı yüklenmelerden kaynaklanan gecikmeler olabilmektedir. Sulama Kooperatifi başkanının ifadesinden de sorunun çözümlenmek üzere olduğu anlaşılmaktadır.
A.A.