TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ÇAY BAHÇELERİNDE SEZON HAZIRLIKLARI BAŞLADI

ÇAY BAHÇELERİNDE SEZON HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Doğu Karadeniz’de yaklaşan çay sezonu için müstahsiller; budama, gübreleme işlemlerini yaparak yeni sezona hazırlanıyor.

Doğu Karadeniz’de Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici ailenin geçim kaynağı olan çay için mayıs ayının ortalarında toplama işlemi için bahçelere girilecek. 

ÇAYKUR’a çay vermek isteyen müstahsiller mayıs ayı öncesi çaylarını budayıp temizliğini yaparken, sonrasında gübreleme işlemlerine başladı.

Sezon hazırlıklarının gayet güzel devam ettiğini belirten çay üreticisi Hakan Alaca, “Hazırlıklar şu anda güzel gidiyor. Takriben Ramazan ayından kısa bir süre sonra çay toplamaya da başlarız. Çayın en basit işlemi aslında gübre vermektir. Üç günde topladığın çay bahçesinin gübresini birkaç saatte bitirebiliyorsun.” şeklinde konuştu.

"Gübre verdikten sonra hazır hale geliyoruz"

Gübreleme işlemlerini yaparak çay sezonuna hazır hale geleceklerini anlatan Sami Doğan, “30 gün önce budama işlemlerimizi yaptık. Şimdi de gübremizi veriyoruz. İnşallah 30 gün sonra da çayımızı toplamaya başlayıp güzel bir sezon geçirmeyi istiyoruz.” dedi.