TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BUĞDAY VE ARPA TARLALARINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

BUĞDAY VE ARPA TARLALARINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Mardin’de istenilen yağışların gelmemesi nedeniyle kuru tarım arazilerinde %80’e varan verim kaybı yaşanırken sulu tarımda yüksek verim artışı çiftçinin yüzünü güldürdü. Kızıltepe’de bazı köylerde sulu buğdayda dönüm başı 800 kiloya yakın buğday elde edildi.

Türkiye’nin buğday üretiminde önemli bir yere sahip olan 3 milyon dönüm tarım arazisi olan Mardin Ovası’nda yağışsız geçen bir sezonun ardından kuru tarım arazilerinde verim kaybı %80’leri buldu. 

Çiftçilerin gözü haziran ayının ilk haftasında hasadına başlanılan sulu tarım alanlarına çevrildi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde makarnalık ve ekmeklik buğday hasadı biçerdöverlerle yapılmaya başlandı. 

Vatandaşın özel artezyen kuyularıyla suladıkları alanda son yılların en yüksek veriminin elde edilmesi çiftçinin yüreğine su serpti. 

Bazı yerlerde dönüm başı 800 kiloya yakın buğday elde eden çiftçiler kurak geçen bir sezonun ardından sulu tarım arazileriyle bir nebze de olsa rahatladı.

Sula arazilerde verimin iyi olduğunu ifade eden çiftçi Ahmet İmir, "Bu sene tarlamızı biçtik yüzümüz gülüyor. Sulu arazilerimizde verim 750-800’ü buluyor. Kuru arazilerimizde bu sene kuraklık olduğu için verim alamadık.” dedi.

Edirne’de çiftçiler buğday harmanı sezonundan umutlu

Edirneli çiftçiler yaklaşan buğday harmanı sezonundan da tarladaki buğdaylardan da umutlu olduklarını söyledi.

Edirne’de geçen yıl etkili olan kuraklıkla birlikte buğdayda ciddi verim kaybı yaşayan çiftçinin yüzü bu yıl gülüyor. Özellikle son 1 ay içerisinde Edirne’de etkili olan yağışlarla birlikte buğdaylar tane doldurdu. Buğday hasadına yaklaşık 1 ay zaman olmasına rağmen şu anki verim artışının kendilerini mutlu ettiğini ifade eden çiftçiler, 1 ay içerisinde yağacak yağmurla birlikte verimin daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Buğday ve arpa Milas'ta çiftçinin yüzünü güldürdü

Milas’ta buğday ve arpa hasadını değerlendiren Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, MİZO’dan tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti alan çiftçilerin buğday ve arpa gibi hububat ürünlerinde kuraklığa rağmen yüksek verim aldıklarını söyledi. 

Başkan Atıcı, bu yıl arpa ve buğday fiyatlarının da çiftçinin yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas’taki buğday ve arpa hasadı hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Başkan Atıcı, bu yılın kurak geçmesinin tüm tarımsal alanları olduğu gibi hububat üretimini de olumsuz etkilediğini belirterek, “Hububat üretiminde hayati önem taşıyan bahar yağmurları bu yıl istenilen seviyede gerçekleşmedi. Bu durum çiftçilerimizin zor bir yıl geçirmesine neden oldu. Tabi bu şartlarda tohum seçimi, gübreleme ve sulama, bakım büyük önem kazandı. Milas Ziraat Odası olarak ziraat mühendislerimizle tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti kapsamında; ekimden bakıma hatta hasada kadar çiftçilerimizin yanında olduk. Odamız tarafından ücretsiz olarak verilen tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetinden faydalanan çiftçilerimiz, diğer tarımsal alanlarda olduğu gibi hububat üretiminde de olumsuz iklim koşullarına rağmen çok iyi verim elde etti. Hizmet alan bazı çiftçilerimizin buğday tarlalarında verim dekar başına 700 kilogramları aşmış durumda Ancak yanlış/eksik uygulamalar yapılan ya da sulama imkânı olmayan ve sulanamayan tarlalarda verim ne yazık ki düşük çıkıyor." dedi.

“Çiftçilerimize bereketli bir sezon diliyorum”

Pandeminin kahramanlarından olan tüm çiftçileri bu dönemdeki emek ve gayretlerinden ötürü tebrik eden Başkan Atıcı, buğday ve arpada hasat sezonunun hayırlı ve bereketli olmasını diledi. 

Hasat sezonunda gerçekleştirilen biçerdöver kontrollerinin önemine dikkat çeken Başkan Atıcı, bu konuda şu ifadeleri kullandı:

“Çiftçilerimizin mağduriyetlerini önlemek ve hasat sezonunun sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için Milas Ziraat Odası, Milas Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli iş birliği halinde tarlalarda biçerdöver kontrolleri gerçekleştiriyor. Bu kontrollerde; biçerdöver ruhsatına, tesciline, operatör belgesine bakılıyor. Hasat kriterlere uygun yapılıyor mu?, Tane kaybı var mı? Tüm bunlar kontrol ediliyor. Bu kontrollerden çiftçilerimiz oldukça memnun ekim, dikim, hasat işlemlerini büyük bir özveriyle yapan tüm çiftçilerimize kolaylıklar ve bereketli bir hasat dönemi diliyorum."

"Arpa buğday çiftçinin yüzünü güldürdü"

Hasat edilen buğday ve arpanın bu yıl piyasada rağbet gördüğünü ifade eden Başkan Atıcı, buğdayın kilogram fiyatının Milas’ta serbest piyasada 2 lira 400 ila 2 lira 500’den alımının yapıldığını arpanın ise 2 lira 600’e kadar çıktığını ifade ederek, fiyatların çiftçi tarafından memnuniyetle karşılandığını söyledi.

Bu yıl ülke genelinde kuraklığa bağlı sebeplerle %20 civarında rekolte kaybı beklendiğini kaydeden Başkan Atıcı, “Gıda güvencesi için çiftçilerimizi desteklemek zorundayız. Gübre, elektrik, ilaç gibi girdilerdeki fiyat artışı tarımsal üretimi olumsuz etkilemektedir. Fiyatlar arttığında kullanım azalmakta, yeterli ve kaliteli bir üretim sağlamak güçleşmektedir. Girdi fiyatları makul seviyelere çekilmelidir." diye konuştu.

Çiftçilerin zorlu hasat telaşı

Kahramanmaraş’ta sıcak yaz günlerinde çalışan çiftçilerin zorlu buğday hasadı devam ediyor.

Kahramanmaraş’ta havaların ısınması ve buğdayların ürün vermesinin ardından hasat zamanı başladı.

Kimi çiftçi tarlasını sürerken, kimisi de sürdüğü tarladan elde ettiği ürünleri makine yardımıyla buğday ve samana dönüştürüyor.
 
Onikişubat ilçesinde çiftçiler patos makinesi ile buğday ve saman elde ederek üretim yapıyor.

İlçeye bağlı Köseli Mahallesi’nde hasat yaptıklarını söyleyen çiftçi Ali Bayram Gökçek, “Burada patos makinesi ile ürünümüzün hasadını yapıyoruz. Saman ve buğdayını ayırıp samanı satıp buğdayı da eve götürüyoruz. Buğdayı kazanlarda pişirdikten sonra kullanmak üzere stokluyoruz.” dedi.