TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BOMBUS ARILARIYLA DOMATES ÜRETİYORLAR

BOMBUS ARILARIYLA DOMATES ÜRETİYORLAR

Suudi Arabistan, Çin, Rusya, Almanya, Hollanda, İran, Azerbaycan, Katar ve Avusturya’ya ihracat yapan Denizli'nin Çameli ilçesinde, serada üretilen domatesler 1 kilo 600 gram ağırlığa kadar ulaşabiliyor.

Denizli’nin Çameli ilçesi, hem ülkemizin hem de kış ayının yaşandığı birçok ülkenin domates ihtiyacını karşılamak için sera üretiminde tam kapasiteyle çalışıyor. Serada bombus arıları kullanılarak domates üretimi yapılıyor. İlçede domates üreten kişi sayısı da 3’ten 150’ye yükseldi.

Yılın 12 ayında yaklaşık 180 tona kadar üretilen domatesler dünyanın birçok ülkesine ihraç edilmenin yanında Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi büyük şehirlere de gönderilerek satışa sunuluyor. 

“Domates yaklaşık 40 gün dayanıyor”

Örtü altı domates üreticilerinden Cengiz Yılmaz, 2016 yılından bu yana üretim yapmaya başladığını belirterek, "Buradaki vatandaşın ekonomik anlamda gelişmesi için domates üretimi çok iyi bir yatırım oldu. Kasım ayı ortasına kadar hasat yapıyoruz. Bu yıl sadece benim 180 ton hedefim var. Üretimde hiçbir zaman hormon kullanmıyoruz. Bombus arılarını kullanıyoruz. Bu nedenle domatesimiz hem lezzetli hem de dayanıklıdır. Domatesimiz yaklaşık 40 gün dayanıyor.” dedi.