TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BOLU'LU ÇİFTÇİLER TMO'YA ÜRÜNLERİNİ TESLİM EDİYOR

BOLU'LU ÇİFTÇİLER TMO'YA ÜRÜNLERİNİ TESLİM EDİYOR

Bolu’da buğday ve arpa alımına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) Ankara Başmüdürü Mustafa Öztürk, “Bu sene 100 bin tonun üzerinde alım bekliyoruz. Buradan da 2-3 bin ton civarında alım bekliyoruz.” dedi.

Bolu'da çiftçilerin hasadını yaptığı tonlarca buğday ve arpa, sabahın erken saatlerinde TMO'ya satılmak üzere Karacağaç mevkiinde bulunan patates pazarına getirildi. ÇKS kaydı olan, bankada TMO ürün hesabı açtıran ve randevu alan çiftçilerin ürünlerinin ölçümleri yapılarak alımları yapılıyor.

"22 noktada alım yapıyoruz"

TMO'nun Ankara Başmüdürü Mustafa Öztürk, 100 bin tonun üzerinde alım beklediklerini ifade ederek, "Bolu'da buğday alımına ilk etapta Göynük’te başladık. Şimdi de merkezde alıyoruz. Üreticilerimize, ülkemize hayırlı olması dileğiyle bugün işimize başladık. İnşallah güzel bir alım sezonu geçireceğimizi düşünüyorum. Bolu ne getirirse alacağız. Hedefimiz bu. Daha önceki senelerde burada yoğun bir alım olmuyordu. Zaten daha önceki senelerde üretim de çok fazla değildi. Şu anda TMO her yerde azami derecede alım yapıyor. Ankara Bölge olarak 22 noktada alım yapıyoruz. Vatandaş çok memnun. Üreticimiz gittiğimiz her yerde fiyatları olumlu karşılıyor. Fiyatlar buğdayda ton başına bin lira primle 7 bin 450 lira, arpada 500 lira primle 6 bin 200 lira. Bu sene 100 bin tonun üzerinde alım bekliyoruz." dedi.

Üreticilerin yoğun talebi olduğunu kaydeden Öztürk, "Randevularımız 3 günde hemen doldu. Bolu'daki üreticilerimiz de ürünlerini TMO'ya vermekten yana. İnşallah daha da artarak burayı dolduracağımızı düşünüyorum. Buradan 2-3 bin ton civarında alım bekliyoruz." diye konuştu.