TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

"BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN BU TOPRAKLARIN ÖZELLİĞİNİ TAŞIYAN MİLLÎ TOHUMLARIN YAYGINLAŞMASI"

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Silivri’de düzenlenen Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Trakya Tohumcular Derneğinin, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) projelerinden elde edilen yerli ve millî ayçiçeği tohumlarının Silivri Belediyesine teslim törenine katıldı.

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, Yaşar Kemal Sergi Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, "Bu proje; devlet, yerel yönetimler, meslek ve sivil toplum kuruluşlarının maddi imkânlarını, teknik kapasitelerini ve nitelikli iş gücü potansiyellerini bir araya getirdiklerinde neleri başarabileceklerinin somut bir göstergesidir.

Aslına bakacak olursanız, başka hiçbir amaç gütmeden, sadece Türk tarımı ve tohumculuk sektörü için zihinler birleştirildiğinde, ortak amaca odaklanıldığında yapamayacağımız iş, aşamayacağımız zorluk yok." dedi.  

TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, ‘’Ayçiçeğini üretmek, AR-GE'sini ve satışını yapmak gerçekten çok zor ve maliyetli. Birçok ülke bunu yapamıyor. Ancak belirtmek isterim ki; her ürün grubunda yerli firmalarımızın tescil ettirdikleri millî çeşitlerin hem sayısı hem de yabancı çeşitlere karşı teknik ve ekonomik olarak rekabet gücü artıyor.

Biz de Türkiye ve özellikle Trakya olarak, yerli ve millî tohumculuk şirketlerimizle beraber bu işi başarmaya çalışıyor ve hızla yol alıyoruz.

Üreticilerimizden yerli ve millî çeşitlerimize daha çok ilgi göstermesini bekliyoruz.

Tabii ki, çiftçimizin millî tohumluklarımızı daha çok kullanması için teşvik edilmesi sektör olarak temel taleplerimiz arasındadır.

Ayrıca, AR-GE desteklerinin artmasını ve tohumculuk sektörünün finansal kaynaklara daha uygun koşullarda erişmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Son dönemde özellikle ayçiçeği yağı fiyatları üzerindeki tartışmaların, Türkiye’nin sembol ürünlerinden biri olan ayçiçeğini ve bu üründeki yeterlilik düzeyini tekrar gündeme getirdiğini ifade eden TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, "Bugünkü ana konumuz olan ayçiçeği tohumuna baktığımızda Türkiye Tohumcular Birliğimizin kurulduğu 2008 yılından bu yana 2,5 katlık artışla 2021 yılında 36 bin tonluk üretime ulaştık.

Bu üretimin tamamını özel sektörümüz yaptı.

Ayçiçeği tohumluğu dış ticaretine baktığımızda ise 185 milyon dolarlık tohum ihracatımızın yaklaşık 100 milyon dolarını ayçiçeği tohumluğu oluşturuyor. İthalatımız ise 12 milyon dolar." şeklinde konuştu.

Netleşen tohumculuk sektörü verilerinin geleceğe yönelik umutlarını artırdığını kaydeden TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, "Tohum, fide, fidan ve süs bitkilerini kapsayan sektörümüzde üretim, ihracat, yerli – millî ıslah oranı ve Türk tohumlarının piyasadaki yaygınlığı artıyor. Sertifikalı tohum üretimimiz 1 milyon 324 bin tona yükseldi. Tohumculuk sektöründe, 2018 yılından bu yana ihracatımız ithalatımızdan fazladır. 2021 yılında bu fark %30’lara kadar yükseldi.  Sadece tohuma baktığımızda ise sadece %11’lik bir açığımız kaldı.

Biz 100 milyon dolarlık ayçiçeği tohumu ihraç ederken, Ayçiçeği ürününde %60 kendimize yeterliyiz. Bu oranın daha üst seviyelere çıkması için her imkânımız mevcut. Tüm Türkiye’de ürün alım fiyatlarının hemen ve yüksek miktarda açıklanması ile gübre ve enerji başta olmak üzere girdi maliyetlerinin çok büyük bir bölümünün kamu tarafından karşılanacağının garanti edilmesiyle çiftçimiz tüm potansiyelini kısa sürede harekete geçirecektir." dedi.

Akcan sözlerini; "Bizim yıllardan beri söylediğimiz bir şeye Silivri Belediye Başkanı Sayın Volkan Yılmaz vesile oldu. Herkes yerli ve millî tohumu, sorunları dile getiriyor ama uygulamalara baktığımızda Silivri Belediyesinde gördüğümüz yaklaşımı diğer belediyelerde göremiyoruz. Burada gerçekleştirilen millî tohum seferberliği bizler için çok önemi. Bizler bu işin takipçisiyiz. Yeter ki üretim olsun, yeter ki millî üretim olsun. Bu projenin diğer ürünler için de yaygınlaşmasını diliyor, çiftçimiz başta olmak üzere Türk tarımı ve ekonomisine katkısının çok büyük olacağına inanıyorum. Emeği geçen, katkı veren, sonuca ulaştıran herkese teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum." diyerek tamamladı.

Törende Silivri Kaymakamı Tolga Toğan,  Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. H. Tamer Dodurka, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Furkan Dicle, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Alper Kocatürk, Silivri Ziraat Odası Başkanı Sabri Özer, Trakya Tohumcular Derneği Başkanı İbrahim Toruk, Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatif Başkanı Turgay Sakarya, Silivri Tarım Kredi Kooperatif Müdürü İskender Kuloğlu, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, STK temsilcileri de hazır bulundu.  

31.03.2022 / Silivri