TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BİLECİK'TE İPEK BÖCEKÇİLİĞİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

BİLECİK'TE İPEK BÖCEKÇİLİĞİ ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Tarihi İpek Yolu'nun geçtiği Bilecik'te 1990'lı yıllarda 5 bin aileye ulaşan, ancak şimdilerde 50 aileye düşen koza üreticilerinin sayısı arttırılacak. 

Dut yaprağı olduğu her yerde 45 günlük uğraş sonunda para kazandıran bu üretimde hedef tekrar aile sayısını binli sayılara çıkarmak.

Bilecik’te, 19. yüzyılda halkın temel geçim kaynaklarından biri durumuna gelen ipek böcekçiliği, az da olsa önemini koruyarak merkez ve ilçe köylerinde halen devam ediyor. 

1940 yılında üreticilerin de katılımıyla kurulan Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve bağlı bulunduğu Bilecik 50 numaralı Koza Tarım Satış Kooperatifi, Eskişehir Sarıcakaya Koza Tarım Satış Kooperatifi, Mayıslar köyündeki tesislerde canlandırılan ipek böceği yumurtalarını Bilecik’te ipek böceği üreticilerinin adreslerine teslim ediyor.

Bir kozadan tek parçada uzunluğu bin ila bin 500 metre arasında değişen dünyanın en sağlam ipliği üretiliyor.

Son yıllarda ipek böceği üretimini artırmak ve genç kuşakları da üretime dâhil etmek için Koza Birlik tarafından ücretsiz dut fidanı desteği de sağlanıyor. Bu anlamda girişimcilere 1 yıllık asgari ücrete eş değer gelir elde edecek toplu ve sistemli dut bahçeleri oluşturuluyor. 

Yumurtadan çıkan ipek böceği tırtılının, sadece dut yaprağı yiyerek, her bir kozadan tek parçada uzunluğu bin ila bin 500 metre arasında değişen dünyanın en sağlam ipliğini ürettiği ifade edilirken, 8-9 kilo yaş ipek böceği kozasından, 1 kilo kadar ham ipek çıktığı, tıp alanında ameliyat ipi olarak kullanılmasının yanında çelik yelek, paraşüt kumaşı yapıldığı, uzay sanayinde, tekstilde ve dokuma sektöründe de kullanılan ipeğin, bilinen en sağlam doğal iplik olduğu belirtildi.

"Dut yaprağı olduğu her yerde 45 günlük uğraş sonunda para kazandıran bir iş"

Kozabirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Çakır, yaptığı açıklamada, Kozabirlik'in 1940 yılında kurulan ve içinde 5 kooperatif barındıran bir birlik olduğunu söyledi. Birlik içindeki 5 kooperatif ile Türkiye'nin her yerine hizmet götürdüklerini anlatan Çakır, "Şu anda Türkiye'de 60 ilimizde ipek böceği üretilmektedir. Üreticilerimize ipek böceği tohumlarını ücretsiz olarak Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile dağıtıyoruz. Üreticimiz bunları bizden aldıktan sonra kuluçkadan 1'inci uykuya kadar geçen süreye 1'inci yaş, 1 ve 2'inci uykular arasında 2'inci yaş, 2 ve 3'üncü uykular arasında 3'üncü yaş, 3 ve 4'üncü uykular arasında 4'üncü yaş, 4'üncü uykudan sonra tırtılımızın koza örmeye kadar olan süreye de 5'inci yaş diyoruz. 

Bir kutudan 40 kiloya yakın koza üretimi yapılır. Bir kutudan üreticimiz 2 bin 500, 3 bin TL civarında para kazanmaktadır. Buradaki üreticimiz 4 kutudan üretime başladı. 150 kilo koza üretimi beklemekteyiz, bunun karşılığında 11-12 bin TL para kazanacaklar. Bu da aylık bin liraya tekabül ediyor ve ailelerimize destek oluyor. İyi bir üretim olarak biz imkânı olan herkese yapmasını tavsiye ediyoruz. Dut yaprağı olduğu her yerde 45 günlük uğraş sonunda para kazandıran bir iş." dedi.

"1 ayda büyüyor, 10 günde kozasını örüyor"

Çakır, yumurtadan çıkan ipek böceği tırtılının sadece dut yaprağı yiyerek büyüdüğünü anlatarak, "İlk olarak biz koza yapacak tırtıllarımızı üreticimize karınca büyüklüğünde veriyoruz. Biz buna inficar edilmiş tohum (canlı tohum) diyoruz. Tohumlar çıkmış olarak biz üreticiye veriyoruz, çıkmamış tohum vermiyoruz. Bunun 4 uyku 5 yaş dediğimiz aşaması var. Bu aşamayı 1 ayda tamamlıyor, 10 gün içinde kozasını örüyor ve bizler de üreticiden 40 gün içinde kozaları alıyoruz. Bir kozadan bin 500 metre ipek ipliği oluyor." dedi.

"Bilecik'te 1990'lı yıllarda 5 bin aile koza üretimi yaparken, şu anda bu rakamlar 40-50'ye kadar düştü"

Kozabirlik olarak Bilecik için eski bir mazisi olan ipek böcekçiliğini yaşatmaya çalıştıklarını anlatan Çakır, "Bilecik'te eskiden 300 ton koza üretimi yapılıyormuş. Eskiden de ipek fabrikaları varmış. Bilecik'te 1990'lı yıllarda 5 bin aile koza üretimi yaparken, şu anda bu rakamlar 40-50'ye kadar düştü. Hedefimiz binli rakamlara yeniden ulaşmak. Tırtılların yemlemesini küçükken dut yapraklarını kıyarak yapıyoruz. Şimdi bunlar büyüdüğü için dalıyla birlik üzerine koyuyoruz. Böcekleri yemlenmesi günde aynı insan öğünü gibi 3 hatta 4'e kadar çıkabiliyor." dedi.

"Kullanılmayan köy okullarında üretim yapılıyor"

Kozabirlik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Çakır, son olarak, "Şu anda Söğüt ilçemize bağlı Kayabalı köyünde eski bir köy okulunda bu üretim yapılıyor. Köylerimizde boşta duran ve kullanılmayan köy okullarımızda koza üretimi için bizler valimizden destek istedik. Kendileri de okulların kullanılması için izin verdi. Allah razı olsun kullanılmayan bu köy okulları bu şekilde değerlendiriliyor." dedi.