TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BASKİL'DE DENEME AMACIYLA YETİŞTİRİLEN 10 SUMAKTAN YÜKSEK VERİM ALINDI

BASKİL'DE DENEME AMACIYLA YETİŞTİRİLEN 10 SUMAKTAN YÜKSEK VERİM ALINDI

Elazığ'ın Baskil ilçesinde bir üretici, kendi imkânlarıyla 3 yıl önce 10 sumak ağacı dikti. Yetiştirdiği sumak ağaçlarının her birinden 40 kilo sumak ele eden üretici, %200 verim aldı.

Doğal antibiyotik olarak bilinen sumak bitkisi Baskil’de yetiştirildi. Hem yaprağı hem de ürünü ile tıp sektöründe de kullanılan sumağın, insan vücuduna da birçok faydası olduğu biliniyor. Sumak ağacını Baskil’de yetiştiren üretici Ersan Arslan, bir ağaçtan yaklaşık 40 kilo sumak elde ettiğini, ürettiği sumağın pazarlamasında hiçbir sıkıntı yaşamadığını belirtti. 

Kilosunun 44 liradan alıcı bulduğu sumağın ağacının suya ihtiyaç duymadan çok kolay bir şekilde yetiştiğini anlatan Arslan, "Baskil’de 3 yıl önce sumak ağacı diktik. Ekin verecek mi diye denemek istedik. Sumak ağacı acaba Baskil’de yetişir mi diye görmek istedik. 3 yıl içerisinde ürün bize katma değer kattı. Denemek için bir ağaç diktik ve %200 verim aldık." dedi.

Sumağın ihracata açık bir potansiyeli olduğunu belirten Arslan, Baskil’de yetişen sumağın teşvik edilmesi ve bir marka haline gelmesi için yetkililerden destek beklediklerini dile getirdi.