TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAŞKAN SAVAŞ AKCAN, ÖZBEKİSTAN TARIM BAKANI AZİZ VOITOV İLE GÖRÜŞTÜ

BAŞKAN SAVAŞ AKCAN, ÖZBEKİSTAN TARIM BAKANI AZİZ VOITOV İLE GÖRÜŞTÜ

BAŞKAN AKCAN, ÖZBEKİSTAN TARIM BAKANI AZİZ VOITOV İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Akcan, Özbekistan’ın yeni Tarım Bakanı Aziz Voitov ile görüştü.

Başkan Savaş Akcan, Bakanlık makamında gerçekleşen görüşmede ilk olarak TÜRKTOB ve Alt Birlikleri ile ECOSA hakkında Bakan Aziz Voitov’a bilgi verdi.

Ardından ECOSA Bölgesi tohumculuk stratejisinin ana unsurları, Türkiye ile ECOSA üyesi Özbekistan arasında yapılması gereken yasal, kurumsal ve teknik düzenlemeler konusunda bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Özbekistan ve diğer ECOSA üyesi ülkeler ile tohum ticaretinin geliştirilmesi için izlenmesi gereken ticaret politikalarının da gündeme geldiği toplantıda Bakan Voitov, iş birliğinin artırılması için yeni yılda ortak bir organizasyonda bir araya gelinmesini önerdi.

Öneriyi memnuniyetle karşılayan Akcan, kısa süre önce yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Tarım Bakanları Toplantısı ve Türk Devletleri Teşkilatı Tarım Bakanları 1. Toplantısı / 1. Türk Tarım İş Forumu’na katılım sağlayan ECOSA’nın, bu organizasyonlarda gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında Bakan Voitov’a bilgi verdi.  

Aziz Voitov, 29 Ağustos 2022 tarihinde Özbekistan Dış Ticaret ve Yatırımlar Birinci Bakan Yardımcılığı görevinden Tarım Bakanlığı görevine atanmıştı.