TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BARTIN FINDIKTA KABUĞUNU KIRDI

BARTIN FINDIKTA KABUĞUNU KIRDI

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 1 yıl önce başlatılan "Bartın Fındıkta Kabuğunu Kırıyor" projesi kapsamında il genelinde fındık bahçelerinde verim ve kaliteyi arttırma adına yapılan çalışmalar sonuçlarını vermeye başlıyor. 

Özellikle hasada kısa bir süre kala projenin uygulandığı alanlarda verim ve kalite göz dolduruyor.

Yapılan çalışmaların özellikle İtalya'da da haber olması fındık hasadı öncesi İtalyan firmaların fındık talep etmesini sağladı.

Yine proje kapsamında fındık randımanı ve yağ kalitesinin arttırılması adına fındık alanlarında kaolin uygulaması yapıldı.

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  Bitkisel Üretim ve Bitki sağlığı Şubesince Şube Müdürü Ziraat Mühendisi İbrahim Yıldırım, Ziraat Mühendisi Cengiz Bostancı ve Ziraat Teknisyeni Abdurrahman Kara tarafından, Bartın Akağaç köyünde projenin yürütüldüğü fındık üreticisi Ahmet Cumhur’un bahçesinde bizzat uygulama yapıldı.

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklama ise şöyle:

"Fındıkta hava sıcaklığı 30-35 dereceye ulaştığında yaprak ve çotanaklarda yanıklar meydana gelir. Sıcaklıkla birlikte stomalar kapanır ve fındık bitkisinin gelişimi durur. Aynı zamanda yüksek sıcaklıkta bitkide su kaybı nedeniyle meyvenin yağ oranı düşer. 

Kaolin uygulaması ile bitkinin taç kısmında 6-10 derecede soğuma meydana gelir, stomalar açık kalır ve bitki fotosentez yapmaya devam eder. 

Hasattan 1 ay önce %5 kaolin uyguladık. Hasat sonrası ve erken ilkbaharda uygulanmasının da hastalık ve zararlıların kontrolüne katkı sağladığı bilinmektedir.

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Bartın ilimizde fındık bahçelerinde meyve iriliğinin büyük ve yağ oranının yüksek olması için kaolin uygulaması yaptık. Kaolin uygulaması öncesi ve uygulama sonrası yaprak sıcaklıkları arasında farkı ölçerek üreticimizin bizzat görmesini sağladık."

KAYNAK: https://bartin.tarimorman.gov.tr