BAKAN YUMAKLI DÜNYA GIDA GÜNÜ PROGRAMI’NA KATILDITarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen Dünya Gıda Günü programına katıldı. Bakan Yumaklı burada yaptığı konuşmada etkinliğin ana temasının "Su hayattır, su gıda demektir. Kimseyi geride bırakma" olduğunu anlattı.

Küresel gıda krizinin etkisinin artmasıyla birçok ülkede lojistik kayıplar ve ürün tedarik sıkıntısı gibi konuların gündeme geldiğine işaret eden Yumaklı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın inisiyatif alarak, 33 milyon tonluk gıdanın Karadeniz'de diğer ülkelere ulaşmasını sağlamasının birçok ülkenin gıda krizine sürüklenmemesi için önemli bir adım olduğunu anlattı.

Yumaklı, İsrail-Filistin çatışması nedeniyle son 10 gündür Gazze'de yaşanan durumlardan dolayı bölgedeki insanların gıdaya ulaşmalarının yanında hayat haklarının da ellerinden alındığına dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Burada kadınlardan, yaşlı ve çocuklardan bahsediyoruz elbette. Orada maalesef bir yaşam mücadelesi söz konusu. İnsanların en temel haklarından yoksun bırakılması hiçbir şekilde kabul edilebilir bir durum değildir. Bunu başta gıdaya ulaşma hakkı da olmak üzere, Dünya Gıda Günü'nde bir kez daha ifade etmek istiyorum. Elbette Türkiye Cumhuriyeti, Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bütün kurumlarıyla bu hiç kimsenin kabul edemeyeceği durumu engellemek, sona erdirmek için yoğun çaba içerisinde. İnşallah çok kısa bir zamanda son bulur."

SU EKSENİNDE TARIMSAL ÜRETİMİN PLANLANMASI

Yumaklı, tarımsal üretim yapılırken ülkenin ihtiyaçlarının bilinmesinin en önemli nokta olduğunu dile getirerek, özellikle su ekseninde tarımsal üretimin planlanması konusunu gündeme getirdiklerine işaret etti.

Suyun ve gıdanın israfıyla ilgili nelerin yapılacağı konusunda herhangi bir şüphe olmadığını anlatan Yumaklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hepinizin elinde planları, programları var. Bunlar üzerinde uzun uzun çalışılmış, eksik olan ya da yapmamız gereken husus artık yarın değil hemen şimdi, bugünden itibaren bunları uygulamak, bunları hayata geçirmek. Ben, Tarım ve Orman Bakanı olarak, buradaki mesai arkadaşlarım başta olmak üzere bütün kamu görevlilerine artık ellerimizdeki planları çok daha hızlı uygulamamız gerektiğinin öneminin altını çizmek istiyorum. Eğer elimizdeki kaynakları olması gerektiği gibi kullanmazsak, 2030'dan sonra artık çok daha ciddi bir tabloyla karşı karşıya kalmamız içten bile değil. Su merkezli bir üretim planlamasını hayata geçirmemiz lazım."

"ÜRETİCİLERİMİZİN MALİYETLERİ ÇALIŞMA BAŞLIKLARIMIZDAN"

Su kaynaklarının nüfus artışı ve tüketim alışkanlıklarındaki değişikliklerle baskı altında olduğunu vurgulayan Yumaklı, şunları kaydetti:

"Ülkemiz Paris Antlaşması'na taraf olduktan sonra Cumhurbaşkanımızın 2053 net sıfır emisyon hedefiyle yeşil kalkınma devrimi vizyonu ilan edilmiş oldu. Bu bağlamda iklim eyleminin güçlendirilmesi Avrupa Yeşil Mutabakatı'na uyum ve kalkınma hedeflerine yönelik yapılacak olan çalışmalar da önümüzdeki sürece ilişkin önemli konu başlıklarımız olarak karşımızda duracak. Üreticilerimizin maliyetleri, onların tarımsal sulamayla ilgili bilinçlendirilmesi konusu da yine bizim çalışma başlıklarımızdan."

Bakan Yumaklı, su kaynaklarının azalacağının tahmin edildiğine ve bu yüzden suya göre tarım ilkesini gündeme getirdiklerine işaret ederek, "Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi öncülüğünde 'suda sıfır kayıp' yaklaşımı ile ulusal su seferberliğini başlattık." diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından tarımda suyu verimli kullanan üreticilere plaket verildi.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr

Benzer İçerikler

TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI, İL MÜDÜRLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Bakanlık'ta düzenlenen toplantıda atandıkları illerde yeni gö...
TİGEM 2023 YILI SAFKAN ARAP ELİT KOŞU TAYI SATIŞLARININ İLKİNDE BUGÜN TARİHİ REKORA İMZA ATTI
TİGEM'in 2023 yılı safkan Arap elit koşu tayı satışlarının ilki bugün (19.09.2023 Salı) İstanbul Vel...
BAKAN YUMAKLI: “KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIMI BU AY TAMAMLANACAK”
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Adıyaman programı kapsamında Valiliği ziyaret ederek, Vali Os...
TARIM VE ORMAN BAKANI YUMAKLI'DAN ORMAN KÖYLÜLERİNE MÜJDE
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde düzenlenen Türkiye 6. Kanyo...
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI YABAN HAYVANLARINA CAN SUYU OLUYOR
Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Millî Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğünce, küresel iklim değiş...
BAKAN YUMAKLI: “TMO FINDIK ALIMLARINA 28 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK”
Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya giden Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Perşembe ilç...
BAKAN YUMAKLI: “GİRESUN FINDIĞI DÜNYA MARKASI OLDU”
Bakan Yumaklı, Avrupa Birliği'nden tescil alan Giresun tombul fındığının bir dünya markası hâline ge...