BAKAN KİRİŞCİ, SİVAS'TA TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Burada konuşan Bakan Kirişci, çiftçilerle buluşmak ve sektörün bugünü ile yarınını konuşmak üzere illeri ziyaret ettiğini belirtti.

Göreve geldiği günden itibaren 38 sektör toplantısı gerçekleştirdiğini aktaran Bakan Kirişci, 39'uncu toplantıyı Sivas'ta yaptıklarını söyledi.

Bakan Kirişci, Türkiye'nin 21 yıldır izlediği doğru politikalarla bugüne kadar hiçbir ürünün arzı noktasında sıkıntı yaşamadığını vurgulayarak, sektörün üretim yapmasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Tarımda suyun çok önemli olduğunu dile getiren Bakan Kirişci, "Türkiye'nin 112 milyar metreküp suyu var ama 58 milyar metreküplük kısmını şu anda kullanıyoruz. Bunun da %77'sini yaklaşık 44 milyar metreküpünü tarımsal sulamada kullanıyoruz. Geri kalan %23'lük kısmı da evlerimizde ve sanayide kullandığımız sular." dedi.

Türkiye'nin, 1.313 litre kişi başı su tüketimiyle su stresi altında olduğunu belirten Bakan Kirişci, "Bu 1.000 ile 1.700 arası su stresli ülke olarak tanımlanıyor ama 1.000'in altına düştüğünde su fakiri ülke oluyoruz. Biz iklim değişiminin olumsuz etkisi olmasa bile önümüzdeki 30-40 yılı öngörmeden daha erken bir zamanda su fakiri bir ülke olacağımızı bilmemiz lazım. Çünkü bizim nüfusumuz artmaya devam ediyor." diye konuştu.

“KENT TARIMINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ"

Tarımla ilgili eylem planları hakkında bilgiler veren Bakan Kirişci, "Önümüzdeki 5 yılda Türkiye'de bütün sulama sistemleri vahşi sulamadan kapalı sulamaya, basınçlı sulamaya geçecek. Her şehir kendine yeterli olsun diyoruz. Kent tarımını çok önemsiyoruz, özellikle jeotermalin olduğu yerlerde sera OSB'ler yani endüstriyel amaçlı sera OSB'lerin kurulumunu teşvik ediyoruz, destekliyoruz." dedi.

“TÜRKİYE'DE TARIM OSB SAYISINI 100'ÜN ÜZERİNE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ"

Bakan Kirişci, tarım organize sanayi bölgesi sayısını artırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Tüm Türkiye'de tarım OSB sayısını 100'ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Çünkü tarım sektörüne ormana gençlerimizin ilgisi en alt düzeyde. Bunların ilgisini çekmek için gençlerimizden bu alanda faaliyet göstermek isteyenlere arazi tahsisi, buradaki faaliyetler için ihtiyaç duyacakları finansman, üretecekleri ürünü alım garantisi, bu üç aşamalı uygulamayı bu kardeşlerimize inşallah sunacağız. Kadını kırsalda tutamadığımız için aileyi tutamıyoruz ve aileyi de tutamadığımız için gençler de heba oluyor. Biz bu gençlerin TEKNOFEST kuşağı gibi tarıma da ilgi göstermelerini sağlamak için aileyi burada ailenin direği olan anneyi sosyal güvenliğe kavuşturacağız. Sosyal güvenliği olan bir anne, aileyi toparlayacak. Böylelikle ailenin başka yerlere gitmesi söz konusu olmayacak."

Bakan Kirişci, konuşmasının ardından hibe almaya hak kazanan üreticilere destek çeklerini takdim etti.

Bakan Kirişci, daha sonra Sivas Belediyesi tarafından Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen "Çocuklar İçin Tekne Orucu" adlı programa katıldı.

SÜT İŞLEME TESİSİ AÇILIŞI

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Sivas'taki programı kapsamında, valilik öncülüğünde İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi ortaklığında kurulan süt işleme tesisinin açılış törenine iştirak etti.

Burada bir konuşma yapan Bakan Kirişci, tesisin kente kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Sivas'ı önemsediklerini belirten Bakan Kirişci, "Sivas bitkisel üretim ağırlıklı, devamında da hayvansal üretimde de önemli faaliyetleri yürüten kıymetli bir şehrimizdir." dedi.

Hayvancılıkla ilgili verilen destek kalemlerinin sayısının 2002 yılında sadece 4 olduğunu vurgulayan Bakan Kirişci, "Şu anda destek kalemi sayısı otuzbir. 2002 yılındaki destek miktarında önemli bir destek de yoktu, sadece 1,8 milyar liraydı. Bu 1,8 milyar liralık desteğin sadece %4,4'ü hayvancılığa veriliyordu. Şimdi geldiğimiz noktada hayvancılığın bitkisel üretimle rekabet etmesi değil, birbirlerini tamamlayıcı olması hasebiyle ikisinin birlikte ayağa kaldırılması, büyütülmesi, geliştirilmesi temel hedefimiz oldu." diye konuştu.

Bakan Kirişci, tarım ve hayvancılığa verilen desteklemeyi daha ileri noktalara taşımayı hedeflediklerini de dile getirdi.

DEPREMZEDELERLE İFTAR PROGRAMI

Bakan Kirişci, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği illerden gelerek KYK bünyesindeki Binali Yıldırım Kız Yurdunda ağırlanan depremzedelerle iftar programında bir araya geldi.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr

Benzer İçerikler