TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN KİRİŞCİ, TÜRKİYE-KAMBOÇYA 3. DÖNEM KARMA EKONOMİK KOMİSYON TOPLANTISI'NA KATILDI

BAKAN KİRİŞCİ, TÜRKİYE-KAMBOÇYA 3. DÖNEM KARMA EKONOMİK KOMİSYON TOPLANTISI'NA KATILDI

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci,  11-12 Ocak tarihlerinde düzenlenen Türkiye-Kamboçya Üçüncü Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Kamboçya'da, ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Kirişci, temasları kapsamında, Kamboçya Başbakanı Hun Sen ile görüştü.

Kamboçya Krallığı Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Dith Tina ile de bir araya gelen bakan Kirişci, iki ülke arasındaki iş birliği imkânlarının geliştirilmesine yönelik görüş alışverişinde bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Türkiye-Kamboçya 3. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı'na katıldı.

Bakan Kirişci, buradaki konuşmasında, yaptığı görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkileri ileriye taşıma yönünde kuvvetli bir irade ve istek gördüğünü aktardı.

KEK mekanizmasının, ülkeler arasındaki en önemli iş birliği platformlarından birisi olduğuna işaret eden Bakan Kirişci, "İkili ticaret hacmimiz 2022'de bir önceki yıla göre %67,7 artarak ilk defa 150 milyon dolar seviyesini geçmiş durumda. Bu durumu ülkelerimiz için sevindirici bir gelişme olarak görmemize rağmen, bu rakamların ülkelerimiz arasındaki gerçek potansiyeli yansıtmadığını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Kamboçya'nın pandemi sonrasında en hızlı toparlanan ekonomiler arasında yer aldığının altını çizen Bakan Kirişci, Türkiye açısından, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) Anlaşması ile dünyanın en geniş serbest ticaret alanına dâhil Kamboçya'nın, bölge pazarlarına girmek için önemli bir kapı olabileceğini dile getirdi.

Bakan Kirişci, Kamboçya orijinli ürünlerin, gelişmiş ülke pazarlarına tercihli giriş imkânlarının, Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunabileceğinin de altını çizdi.

"ÜLKELERİMİZ ARASINDA ÇEŞİTLİ İŞ BİRLİĞİ FIRSATLARI OLDUĞU AÇIK"

Bakan Kirişci, Türkiye-Kamboçya 4. Dönem Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın 2025 yılı başında Türkiye'de gerçekleştirilmesinin uygun olacağını belirterek, KEK Toplantısı ile eş zamanlı 'Türkiye-Kamboçya Yatırım ve İş Forumu'nu da düzenlemek istediklerini ve Kamboçyalı iş insanlarını mutabık kalınacak tarihte Türkiye'ye beklediklerini ifade etti.

Toplantının önemine vurgu yapan Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

"Bugünden itibaren KEK Toplantıları'nı iki yılda bir düzenlemeli ve daha alt düzeyde sektör temelli karşılıklı ziyaretleri de artırmalıyız. Ülkelerimiz arasında çok çeşitli iş birliği fırsatları olduğu açık. İkili ekonomik ve ticari ilişkilerimiz daha ileri seviyelere taşınmayı hak ediyor. Bu anlayışla, iki ülke arasında yeni iş birliği alanları tasarlamalı ve hayata geçirmeliyiz. Hükümetler olarak KEK toplantıları vesilesiyle gayret ve enerjimizi bu potansiyeli ortaya çıkaracak şekilde planlamalıyız."

Bakan Kirişci daha sonra, Kamboçya Ticaret Bakanı Pan Sorasak ile KEK Protokolü'nü imzaladı.

TÜRKİYE'DE ÖĞRENİM GÖREN KAMBOÇYA VATANDAŞLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Punom Pen'deki temasları kapsamında Bakan Kirişci, Kamboçya Ticaret Bakanı Pan Sorasak ve Çevre Bakanı Say ile ikili görüşmeler de yaptı.

Bakan Kirişci, görüşmelerinin ardından, çeşitli tarihlerde Türkiye'de öğrenim gören, aralarında Kamboçya Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Nos Sles'in de bulunduğu Kamboçya vatandaşlarıyla Türkiye'nin Punom Pen Büyükelçiliğinde bir araya geldi. 

KAYNAK: tarimorman.gov.tr