TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN KİRİŞCİ; “TARIM TOPRAKLARI, SADECE VE SADECE TARIMSAL ÜRETİM İÇİN KULLANILMALI”

BAKAN KİRİŞCİ; “TARIM TOPRAKLARI, SADECE VE SADECE TARIMSAL ÜRETİM İÇİN KULLANILMALI”

Kilis Ticaret ve Sanayi Odasında muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileriyle bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, geride kalanlara sabır diledi.

Deprem sonrası hayatın normalleşmesinin önemine değinen Bakan Kirişci, "Böyle büyük bir coğrafya, tarım açısından bizim için çok çok önemli çünkü tarımsal üretim alanlarımızın %17'si bu coğrafyada. Yine bitkisel üretimin %17'si, hayvansal üretimin %18'i, tarımsal ihracatın %22'si bu coğrafyada. Buradan hareketle bizim tarlaya, bağa, bahçeye, ahıra, ağıla, kümese, su ürünleri yetiştiricisiysek su ürünleri yetiştirme tesislerine, arılarımız varsa arılarımızın başına bir an önce dönmemiz ve bu üretimi kaldığı yerden devam ettirmemiz gerekiyordu." diye konuştu.

Bakan Kirişci, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için imkânları seferber ettiklerini anlatarak, bu yönde yapılan çalışmalardan bahsetti.

Türkiye genelinde 13 milyar 836 milyon liralık tarımsal desteğin 3,4 milyar lirasını 11 ile dağıttıklarına değinen Bakan Kirişci, "Bundan Kilis de payına düşeni aldı. 65 milyon liraya yakın bir ödeme Kilis için de gerçekleştirilmiş oldu." dedi.

Bakan Kirişci, üreticilerin zararına ilişkin tespit çalışmalarının yapıldığını, bunların devam ettiğini belirtti.

"SEKTÖRE VERİLEN DESTEKLERİN SEKTÖRDE KALMASI ÇOK ÇOK ÖNEMLİ"

Planlı üretim, sözleşmeli tarım ve stratejik ürün konularına verdikleri öneme işaret eden Bakan Kirişci, bununla ilgili Mecliste kanun teklifi bulunduğunu kaydetti.

Mecliste yasanın çıkmasının ardından yıllardan beri konuştukları pek çok konunun artık raftan kaldırılacağını ifade eden Bakan Kirişci, "Yani bunlar bir daha bir şekilde görmeyeceğimiz, duymayacağımız konular hâline gelecek. Sıklıkla dile gelirdi; 'Ya biz işte ÇKS'ye kayıtlı değiliz, evet ama tarımsal üretimde bulunuyoruz.' Doğru bu faaliyetleriniz artık bu yeni mevzuatla birlikte inşallah Gazi Meclisimiz, bizim ön gördüğümüz çalışmaları, şu anda teklif olarak görüşülen kanun yasalaştığında biz artık ÇKS kayıtlı ÇKS kayıtsız ayrımı yapmadan bunları bir şekilde desteklemiş olacağız." diye konuştu.

Bakan Kirişci, ayni olarak desteklemeyi başlattıklarını, deprem nedeniyle bunları tekrar nakdîye çevirdiklerini dile getirerek, "İşin doğrusunun ayni olduğunu hepimiz biliyoruz. Sektöre verilen desteklerin sektörde kalması çok çok önemli. Ormanla ilgili pek çok husus var. Yani vatandaşla ormanın bir arada, devletle milletin bir arada barışık yaşaması adına bunlarla ilgili de atacağımız adımlar olacak, bu kanun yasalaştığında. Onun gibi pek çok husus, inşallah orta ve uzun vadede bizim tarımımızı, ormancılık faaliyetlerimizi adeta tahkim edecek, bunları geliştirecektir." ifadelerini kullandı.

Tarımın, 85 milyon ve bundan sonraki nüfus projeksiyonu da dikkate alındığında daha gözetilmesi, geliştirilmesi, kollanması gereken bir sektör olduğunun altını çizen Bakan Kirişci, "Burada kritik birkaç konu var hepimizin öğrenmesi gereken. 

Tarım toprakları, sadece ve sadece tarımsal üretim için kullanılmalı.

Tarımın kendisinin ihtiyacı olan silolar, seralar, ahırlar, ağıllar, kümesler bile tarım topraklarında olmamalı.

Bunların da sert zeminde, sert zemin de alüvyal sıvılaşma kabiliyeti olan zeminler değil, sert zeminlerde olması lazım. 

Buralarda bu binaların, bu yapıların inşa edilmesi de dâhil konut, sanayi, endüstri, büyük küçük sanayi aklınıza gelebilecek her şeyin artık ovadan dağlara taşınması lazım. Kilis bu manada şanslı bir il. Tabii ki yapılmış olanlara, onlara ayrı bakmak lazım ama yeni inşa edilecek alanları mutlaka buna uygun olarak değerlendirmekte yarar görüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr