TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN KİRİŞCİ SELDEN ETKİLENEN ŞUNLIURFA'DA

BAKAN KİRİŞCİ SELDEN ETKİLENEN ŞUNLIURFA'DA

BAKAN KİRİŞCİ: “YAĞIŞLARIN GETİRDİĞİ OLUMSUZLUKLARIN TESPİTİ ÇALIŞMALARI BÜYÜK BİR HIZLA DEVAM EDİYOR”

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, sel felaketinin yaşandığı Şanlıurfa'da açıklamalarda bulundu.

Bakan Kirişci, sel felaketinden etkilenen Şanlıurfa'daki 13 ilçede yağışların tarımsal üretim açısından yarattığı olumsuzlukların tespitine yönelik çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini belirterek, "Bazı yörelerde seralarda, bazılarında ise hububatla ilgili kayıplarımız var. Ama bunlara ilişkin kati rakamları yağış durduktan ve su biraz çekildikten sonra paylaşacağız." dedi.

Şanlıurfa'nın 460 kilogramlık yılık yağış miktarının neredeyse 3'te 1'inin 3 gün içinde toprakla buluştuğunu vurgulayan Bakan Kirişci, "Bu da 138 kilograma tekabül ediyor. Dün bırakan 129 kilogram idi. Bundan dolayı oluşan etkileri hafifletmek için büyük çaba içindeyiz." diye konuştu.

Bakan Kirişci, devletin insan kaynağı, araç, gereç, makine, alet ve ekipman gibi bütün imkânlarının seferber edildiğinin altını çizerek, Bakanlık olarak Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün (DSİ) ve Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) kendi makinelerini de devreye aldıklarını bildirdi.

DSİ'nin, 51'i ağır iş makinesi olmak üzere, toplam 80 makine ve ekipman ve 225 personelle çalışmalara destek verdiğini anlatan Bakan Kirişci, "OGM ise 40 arazöz ve 120 personelle hayatı normalleştirme çabasına destek oluyor. Adıyaman'da ise deprem ve sel felaketinde DSİ bünyesindeki 67'si ağır iş makinesi 108 makine ekipman ve 180 personelle müdahaleyi sürdürüyoruz. OGM'nin ise orada 300 aracı ve 1.300 personeli var." ifadesini kullandı.

ATATÜRK BARAJI'NA 300 MİLYON METREKÜP İLAVE SU

Bakan Kirişci, Atatürk Barajı'nda 300 milyon metreküp ilave su depolama şansı sunmasının yağışların tek iyi yanı olduğunu belirterek, bunun da yaklaşık 300 bin dekarlık alanın sulanması için ihtiyaç duyulan miktara karşılık geldiğini kaydetti.

Bakan Kirişci, DSİ'nin, 7 gün 24 saat esasına uygun şekilde, derelerin tıkanmadan akışı sürdürmesi için dikkatli bir şekilde çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

BALIKLIGÖL İÇİN BAKANLIĞIN 2 BİRİMİ GÖREVLENDİRİLDİ

İhtiyaç duyulan bütün alanlarda destek olmaya gayret gösterdiklerini dile getiren Bakan Kirişci, sözlerini şöyle tamamladı:

"Balıklıgöl muhitindeki balıklarla ilgili hepimizin çevre duyarlılığı ve hassasiyeti var. Buna ilişkin olarak Bakanlığımızın Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Millî Parklar birimlerini talimatlandırdık. Herhangi bir şekilde bu sistem içerisinde hayatını sürdüren canlıların yaşamını sürdürecek çalışmalar yürütülecek. Dünle bugün arasında olumlu gelişme var. Bu, vatandaşların davranışına da yansıdı. Elbette kolay değil. Elde kullanacakları hiçbir şeyin kalmadığı sel ve taşkın hadisesinde bizim devlet olarak, hükümet olarak atacağımız adımlar onların yarasına merhem olacaktır."

KAYNAK: tarimorman.gov.tr