TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN KİRİŞCİ MARMARİS’TE YANGIN BÖLGESİNDE

BAKAN KİRİŞCİ MARMARİS’TE YANGIN BÖLGESİNDE

Dün akşam saatlerinde Muğla'nın Marmaris ilçesinde yangın meydana geldi. Söz konusu yangını "Yangın Yönetim Merkezi"nden takip ettiklerini belirten Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, "Yangın 20.02'de başladı. 20.10'da ilk müdahale yapıldı. An itibarıyla 144 arazöz, 13 dozer, 576 kahraman personelimiz yangına müdahale ediyor. Devletimiz tüm kurumlarıyla teyakkuz hâlinde yangına müdahale ediyor." ifadesini kullandı.

Bakan Kirişci, daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile gece saatlerinde yangın bölgesine gitti.

Bakan Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'teki orman yangını çıkan Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde havadan yaptıkları incelemenin ardından Değirmenyanı Yangın Yönetim Merkezi'nde çalışmalar hakkında bilgi aldı. İki bakan burada gazetecilere açıklama yaptı.

Yangının yaklaşık 200 hektarlık bir alanda meydana geldiğini ve karadan söndürme çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Bakan Kirişci, yangın ile ilgili çalışmaları yerinde incelemek üzere bölgeye geldiklerini söyledi. Helikopter ile yangın sahasını gözlemledikten sonra karadan yürütülen çalışmaları yerinde gördüklerini aktaran Bakan Kirişci şunları söyledi:

"Yangın şu anda özellikle yer araçlarımızla söndürülmeye ve kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Havanın kararmasıyla maalesef hava araçlarımızı ancak 45-50 dakika gibi uçurabildik. Sabahleyin gün ağardığında 20 helikopterimiz, 14 uçağımızla yukarıdan atışlarımıza başlamış bulunuyoruz."

Bölgede şu anda çok sayıda arazöz, dozer, iş makinesi ve çok sayıda insan kaynağı ile müdahalenin sürdüğünü belirten Bakan Kirişci, "Helikopterle yukarıdan izlediğimizde gördüğümüz manzara çok korkutucu, ürkütücü değildi. Fakat buradaki sahada gördüklerimiz elbette yerleşim yerlerini de dikkate alarak daha dikkatli ve daha temkinli olmamızı gerektiriyor. Bu yöndeki çalışmalarımız da büyük bir titizlikle devam ediyor." diye konuştu.

Bakan Kirişci, yerleşim yerlerine 3,5-4 kilometrelik bir mesafe bulunduğunu ancak yangın başladığı andan itibaren ekiplerce yerleşim alanları ile yangın bölgesi arasında yol açma çalışmalarının yürütüldüğünü kaydetti.

YANGININ ÇIKIŞ NEDENİ ARAŞTIRILIYOR

İçişleri Bakanı Soylu da, yangının çıkış nedeni ile ilgili araştırmanın devam ettiğini söyledi.

Yangının sabotaj olduğu yönündeki iddialara ilişkin değerlendirme yapmanın erken olacağını dile getiren Soylu, "Bakanımızla geldikten sonra bir değerlendirme yaptık. Hem ormandaki arkadaşlarımız, hem emniyet ve jandarmamız bir değerlendirme yapıyorlar. Doğal sebeple mi, yoksa bir kamp sebebiyle mi çıktı, yoksa bir sabotaj mı var? Bütün bunları değerlendiriyorlar." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr