TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN KİRİŞCİ, GÜMÜŞHANE BAHÇECİK BARAJI SU TUTMA PROGRAMINDA KONUŞTU

BAKAN KİRİŞCİ, GÜMÜŞHANE BAHÇECİK BARAJI SU TUTMA PROGRAMINDA KONUŞTU

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Gümüşhane Bahçecik Barajı Su Tutma Programına çevrim içi olarak katıldı.

Programda konuşan Bakan Kirişci, Bahçecik Barajı'nın Gümüşhane il merkeziyle iletim hattı güzergâhında bulunan yerleşim yerlerinin 2050'ye kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacağını bildirdi. 

Bakan Kirişci, barajın inşaatına 2017 yılında başlandığını ve toplam yatırım bedelinin 300 milyon lira olduğunu ifade etti.

Temelden yüksekliği 67 metre olan Bahçecik Barajı'nın depolama kapasitesinin 3 milyon 210 bin metreküp olduğunu belirten Bakan Kirişci, şunları söyledi:

"Baraj, Gümüşhane il merkeziyle iletim hattı güzergâhında bulunan yerleşim yerlerinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak. Baraj kapsamındaki arıtmayla ilgili tesis projesine de bu yıl itibarıyla başlanacak. Bu, 419 milyon liralık bir projenin 5,5 milyon metreküp yıllık kapasitesi olacak. 170 bin kişinin arıtılmış içme suyu ihtiyacı karşılanacak."

Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını ve bu konuda birtakım zorluklar yaşandığını vurgulayan Bakan Kirişci, suyun tasarruflu kullanılmasının önemine dikkati çekti.

Gümüşhane'ye yapılan DSİ yatırımları ile alakalı olarak da bilgi veren Bakan Kirişci, "DSİ olarak Gümüşhane'ye özel bir ilgimizin olduğunu bu konuda bu zamana kadar 239 projenin gündemde olduğunu ve 147'sinin işletmeye alındığını, 40'ının inşaatının devam ettiğini, 29'unun proje aşamasında, 23'ünün de planlama aşamasında olduğunu belirtmek istiyoruz.

Gümüşhane'mize daha fazla hizmet bizim için büyük bir onur, büyük bir mutluluktur. Çünkü her ilimizde olduğu gibi Gümüşhane'miz de bunu ziyadesi ile hak ediyor." diye konuştu.

KAYNAK: tarimorman.gov.tr