TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

BAKAN KİRİŞCİ, ANTALYA’DA MEYDANA GELEN SEL FELAKETİYLE ALAKALI DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

BAKAN KİRİŞCİ, ANTALYA’DA MEYDANA GELEN SEL FELAKETİYLE ALAKALI DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Antalya genelinde 12 Aralık'ta meydana gelen sel felaketinde ilk tespitlere göre, toplamda 13 bin 220 dekar sera alanının etkilendiğini, 1.110 arılı kovan ve 38 küçükbaş hayvanın telef olduğunu bildirdi.

Bakan Kirişci, Antalya'nın Kumluca ilçesinde Kaymakamlıkta düzenlediği basın toplantısında, 12 Aralık itibarıyla yaşanan sel hadisesinden dolayı geçmiş olsun dileklerini ileterek bu kapsamda olayın ilk anından itibaren DSİ, il, ilçe tarım ve orman müdürlükleri başta olmak üzere Bakanlığa bağlı tüm birimlerin sahada görevde olduğunu söyledi.

Kabinenin üç üyesi olarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile vatandaşlarla birlikte olduklarını vurgulayan Bakan Kirişci, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil'in bölgede olduğunu, tüm gelişmeleri anbean takip ettiklerini söyledi.

Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinin selden olumsuz etkilendiğini dile getiren Bakan Kirişci, yüksek kesimlerde 253 kilogram, Kumluca merkezde metrekareye 207,8 kilogram gibi "tufan" denilebilecek yağış düştüğünü vurguladı.

Bakan Kirişci, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD tarafından meteorolojik gelişme üzerinden vatandaşın uyarılmasının önemli olduğunu belirterek benzer uyarıyı AFAD'ın bugün yine yaptığını anlattı. En azından can zayiatının önlenmesi adına meteorolojik uyarıların önemli olduğunu bildiren Bakan Kirişci, "Bu hadisede de can zayiatının olmaması hepimiz adına mutluluk vericidir. Maddi kayıplarla ilgili her zaman olduğu gibi devletimiz bunun gereklerini yerine getirme konusunda tüm iradeyi ortaya koymaktadır." diye konuştu.

"HAYAT NORMALE DÖNENE KADAR ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK"

Bakan Kirişci, bölgede taşkınların özellikle Gavur, Üleşik, Salur ve Baysı deresinden meydana geldiğini, dört dere yatağının taştığını dile getirdi. Taşkın riski ortaya çıkar çıkmaz ekiplerin anında olay yerinde ve bölgelere gerekli intikalleri gerçekleştirdiklerini anlatan Bakan Kirişci, Bakanlık olarak 42'si arazöz toplam 98 iş makinesiyle bölgede müdahalede bulunduklarını söyledi. Diğer kurumların da desteğiyle hayat normale dönene kadar çalışmaları aralıksız sürdüreceklerini ifade eden Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızın bu konuda rahat olmasını belirtmek isterim. Antalya'da toplam 327 bin dekar alanda, serada, örtü altında üretim yapılmaktadır. Kumluca'da 40 bin dekarlık üretim, Finike'de 7 bin, Demre'de 17 bin dekarlık üretim olduğunu belirtmek isterim. Kumluca'da 16 mahallede 21 bin dekar örtü altı üretimi gerçekleştirilmektedir. Bu 21 bin dekarın 12 bin dekarı selden etkilenmiştir. Kumluca'da arıcıların kışlak olarak kullandıkları Salur bölgesinde 100 bin arı kovanının bulunduğu bölgede 6 arı yetiştiricisine ait bin arı kovanı selden zarar görmüştür."

Hacıveliler Mahallesi'nde üç çiftçiye ait 38 küçükbaş hayvanın telef olduğunu belirten Bakan Kirişci, "Kumluca'da selden serası zarar gören çiftçi sayısı da 3 bindir. Finike'de 1.110 dekarlık alan selden etkilenmiştir, burada çiftçi sayımız 497'dir. Demre'de 30 üreticimize ait 110 dekarlık alanın selden etkilendiğini söyleyebiliriz. Demre'de 110 arılı kovan selden zarar görmüştür." diye konuştu.

Bakan Kirişci, seradaki ekili alanların %60'ının domates, %20'sinin biber, %20'sinin de hıyar, patlıcan ve diğer sebzelerden oluştuğunu vurguladı.

Bakan Kirişci, selde zarar gören ve telef olan varlıklarla ilgili Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında olan 6 bin 100 dekar alan için 1.740 ihbar aldıklarını anlattı.

Hasar tespit çalışmalarının selden etkilenen bölgede hayatın normalleşmesiyle 21 ekiple devam ettiğini vurgulayan Bakan Kirişci, "Suyun çekilmesiyle ön incelemenin ardından kesin hasar 10 günlük sürenin sonunda iyice netleşecek, rakamlar net olarak ortaya konulacaktır. Başta üreticilerimiz olmak üzere selden zarar gören tüm vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Vatandaşların mal kayıplarının karşılanması için ilgili bakanlık ve kurumlarla temasa geçildiğini belirten Bakan Kirişci, bu kapsamda ister konut, mesken, ister iş yeri isterse başka bir alan olsun tüm alanlara ilişkin çalışmaların yapıldığını aktardı.

Bakan Kirişci, bir üreticinin serasını kontrol etmeye giderken kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatarak, Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Millet olarak sevinçte, tasada kederde bir olduklarını dile getiren Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

"Bu felaketin yaraları da el birliğiyle kısa sürede sarılacaktır. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte devletimiz, vatandaşımızın yanı başındadır. Hiçbir şekilde vatandaşımızın ihtiyaçlarıyla ilgili en ufak bir uzak durma asla söz konusu olmayacaktır. Gereken neyse yapılmaktadır ve yapılacaktır."

ZARARLARIN TAZMİNİ

Çiftçilerin zarar tazminine yönelik nasıl adımlar atılacağına yönelik soru üzerine Bakan Kirişci, şunları söyledi:

"Sahada iki tür çiftçi var. Bir grup TARSİM dediğimiz 16 yıldır uygulamada olan 9 farklı risk grubunda poliçe düzenleyen sigortacılık uygulaması var. TARSİM'e sigorta yaptıranların, gördükleri zarar ve ziyanlar TARSİM üzerinden yürüyecek. TARSİM'e sigorta yaptırmayan vatandaşlarımızın önce ön, daha sonra da kesin hasar tespitleri yapıldıktan sonra oluşturulacak liste Cumhurbaşkanlığına sunulmakta. Orada Güvenlik Genel Müdürlüğü üzerinden vatandaşımızın zarar ve ziyanı noktasında yardımcı olunmakta. Diğer kurumlarla ilgili de kredi borçları varsa bunların ertelenmesi veya bunlara sıfır faizli kredi kullandırılması gibi çalışmalarımız uygulamaya konulmuş olacak."

KAYNAK: tarimorman.gov.tr