TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

“Aşısız ve orijinal çekirdek”

 “Aşısız ve orijinal çekirdek”
Tat ve aroması nedeniyle Hatay-Yayladağı’nda yetişen karpuzlara rağbet arttı. Orijinal çekirdek ve aşısız yetişen karpuzlar 22 kiloyu geçiyor.

Tat ve aroması nedeniyle Yayladağı karpuzuna rağbet arttı. Hatay'ın Yayladağı İlçesi’nde çileğin ardından karpuz üretimine de başlandı. Aroması, tadı ve yumuşaklığıyla Yayladağı karpuzu tarlada 80 kuruşa satılıyor.

Üretici İhsan Erdem, karpuza rağbetin artışındaki nedenleri anlatarak, “Tadı, aroması, sululuk oranı, yumuşaklığı ve orijinal çekirdek olması nedeniyle çok tercih ediliyor. Bizim karpuzlarımızda kesinlikle aşı yoktur, tamamen organik, gübresiz, kendi halinde yetişmektedir. burada ürettiğimiz karpuzlar içerisinde 22 kilo 700 gram karpuz tarttık.” dedi.

Erdem ayrıca ikinci hasadı yaptıklarını belirterek “Bu sene ise 5 dönüm ektim ve toplamda 40-45 ton karpuz almayı ümit ediyoruz. Bu yıl ilk hasadı yaptık ve çıkan 22 ton karpuzu sattık. İkinci hasatta 10-12 ton civarı, sonrasında iki hasat daha yaparız. Bu karpuz üretimini daha da geliştirerek, buralara tüccarların gelmesini istiyoruz. Şu anda İskenderun’dan talep var.” ifadelerini kullandı.