TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ARICILAR YÜKSEK VERİM BEKLİYOR

ARICILAR YÜKSEK VERİM BEKLİYOR

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, Zara balında %50 rekolte artışı ile bin 400 ton bal elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sivas’ta 443’ü endemik tür olmak üzere yaklaşık 2 bin farklı bitki türü bulunuyor. 

Sivas’ın Zara ilçesi; kekik, nane, ballıbaba, söğüt, taş yoncası ve keven gibi bitkiler ile endemik birçok türe ev sahipliği yapıyor. 

Zara sahip olduğu flora ve iklim şartları ile yerli ve gezgin birçok arıcıyı da ağırlıyor. 

Zara, çiçek balı üretiminde ilk sırada, arıcılık işletme sayısı bakımından ikinci, bal üretiminde de dördüncü sırada yer alıyor. 

İlçe sınırları içerisinde üretilen ve yakın zamanda tescillenen Zara balında bu yıl yüksek rekolte bekleniyor.

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek bu yıl bal üretiminde önceki yıla oranla %40-50 arasında artış beklediklerini belirtti.

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, ilçede bal üretiminin Selçuklu dönemine kadar uzandığını belirterek, “İlçemizde Selçuklu’dan bu yana kara kovan arıcılığı yapılmaktadır. Zara balı, adını o günlerde aldı. 1970’li yıllarda fileli kovana geçilmesiyle arıcılık faaliyetleri ilçemizde artmıştır. 1996 yılında ilçenin protokolü bal festivalleri düzenleyerek o günlerden bu günlere arıcılığı taşımışlardır.” şeklinde konuştu.

Hedef bin 400 ton

Başkan Şimşek, Zara ilçesinde geçen yıl 900 ton bal hasadı yapıldığını bu yıl ise hedeflerinin bin 400 ton olduğunu ifade ederek, “Bu dönem arıcılıkla uğraşanlardan iyi haberler alıyoruz. Beklentimiz bin 400 ton bal rekoltesi. Arıcılıkla uğraşan arkadaşlarımızla sohbet ettik. Bu sene rekoltemizin %40-50 kadar artacağını söylüyorlar. Bu da Zara ilçesi için sevindirici bir haberdir.” şeklinde konuştu.