TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ARICILAR SEZONA HAZIRLANIYOR

ARICILAR SEZONA HAZIRLANIYOR

Ordu’da arıcılar yeni sezon için hazırlıklarına başlarken, bal verimliliğinden beklentilerinin yüksek olduğunu söylediler.

Dünyada bal üretiminde ikinci sırada yer alan Türkiye’de en fazla Ordu’da bal üretimi yapılıyor. 3 bin 500 kayıtlı arıcı ve yaklaşık 600 bin koloninin bulunduğu Ordu’da arıcılar, baharın gelişi ile birlikte sezon hazırlıklarına başladı. 
Arıcılar, kraliçe arı kontrolü, petek temizliği, ilaçlama ve rutin kontrollerin yanında varroa mücadelesine karşı da hazırlıklarını tamamlıyor.

Kentte uzun yıllardır arıcılık yapan 73 yaşındaki Yaşar Özkan, bu mevsimde arıların temizliğinin önemli olduğunu söyledi. Özkan, sezona hazırlanan arıların temiz sandıklara aktarılmasıve varroa ilaçlamasının yapılması gerektiğine dikkati çekerek, “Şu anda bu bakımları yapılır. Bizim memleketimizde kestane az ancak çiçekten umutluyuz. Bunu Allah doğaya verecek, arı toplayacak.” dedi.

“Arılarda bakım zamanı”

Yaklaşık 20 seneden bu yana arıcılık yapan Emin Kılıç, “Erik ağaçlarının çiçek açması ile beraber bahar sezonu açıldı, arılar da hareketlendi. Şu anda havaların da ısınması ile birlikte arılarımızın bakım zamanları geldi. Şu anda arı kovanlarının rutubet durumuna bakıyoruz ve rutubet varsa değişim yapıyoruz ve kuru ortamda yaşamalarını sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Varroa mücadelesi yapıyoruz”

Kılıç, Türkiye’de arı ölümlerinin en büyük nedenlerinden birisi olan varroa ile mücadele kapsamında ilaçlama da yaptıklarına dikkati çekerek, “İyi bir verim almak ve varroa ile iyi mücadele etmek adına bu dönemde yaylalara göç etmeden ilaçlama yapmamız gerekiyor. Bunların yanında ana arıların kontrollerini yapıyoruz. Eğer ana arılar ihtiyar ise bunları değiştiriyoruz ve bal yapabilmeleri için besleme yapıyoruz. Arıların bu dönemde varroa ile mücadele için toplu ilaçlanması gerekiyor. Bu bölgede genelde toplu olarak ilaçlama yapıyoruz ve kovanlarımız varroadan arınmış oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Sertifikalı kursiyerler hibe arı ile üretime başladı

Adana Yüreğir'de belediyenin arıcılık kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerler  kaliteli bal üretimine başladılar.

Arı ve kovan desteğinden yararlanan kursiyerlerden Çukurova Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Mustafa Taşçı, “Akpınar Mahallemizde ikamet ediyorum. Sağ olsun belediyemiz böyle bir imkânı sundu. Çok da güzel oldu benim için. Bir eğitimci olarak böyle kursların devam etmesi gerektiğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kırklareli’nde 302 arıcıya 108 ton şeker dağıtıldı

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda 302 arıcıya 108 ton şeker dağıtıldı.

Kırklareli’nde Arıcılık Kayıt Sistemi'ne kayıtlı aktif arıcılık yapan üreticilere besleme şekeri desteği sağlamak amacıyla  108 ton kristal besleme şekeri tahsis edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kordonesinde Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından 302 arı üreticisine 108 ton şeker dağıtıldığını söyleyen İl Müdürü Mehmet Aksoy, “Arılarda ilkbahar beslemesine katkı sağlamak amacıyla, Arıcılık Kayıt Sistemi'ne kayıtlı, aktif kolonisi olan arıcılara şeker dağıtımı İl Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde ve il merkezinde faaliyet gösteren arıcılara, Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından ilçelerde ise bal üreticileri birlikleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda Kırklareli Merkez, Lüleburgaz, Vize, Pehlivanköy, Pınarhisar, Kofçaz, Demirköy ve Babaeski ilçelerimizdeki toplam 302 arı üreticimize 108 ton şeker dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Coğrafi işaret almış meşe balı üretiminde üreticilerimiz kaliteli ve daha fazla ürün elde etmek için yoğun çaba harcamaktadırlar. Besleme şekerinin bu dönemde verilmesinin nedeni; yiyecek sıkıntısı çeken kolonilere besin takviyesi yapmak, ana arının yumurtlamasını teşvik ederek kuluçka aktivitesini erkenden başlatmak ve hızlandırmaktır. Bunun için de besleme şekerinin gereksinimi oldukça önemlidir.” dedi.

Aksoy şeker dağıtımında bir araya geldiği üreticilere iyi bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu.

Van’da arıcılara 405 ton şeker dağıtımı

Van’da faaliyet gösteren arıcılara 405 ton toz kristal şeker dağıtımı yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından koordineli bir şekilde Van’da faaliyet gösteren ve Arıcılık Kayıt Sistemi'nde kayıtlı yetiştiricilere, dağıtılmak üzere 405 ton kristal şeker tahsis edildi. 

Açıklamalarda bulunan Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, "Bal arılarının üretim sezonuna güçlü çıkabilmeleri ve verimli bir üretim sezonu geçirebilmeleri için Bakanlığımız ve Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından ilimiz arılı kovanları için toplam 405 ton toz şeker tahsisi yapılmıştır. Tahsis edilen şekerler ilimiizde Arıcılık Kayıt Sistemi'ne (AKS) göre aktif olarak arıcılık yapan 595 işletmeye 113 bin 880 arılı kovan için eşit bir şekilde dağıtımı yapıldı. 

Arıların doğal iki besini polen ve nektar olup arılarda ilkbahar beslemesi yapılmaktadır. Bu beslemenin amacı, yiyecek sıkıntısı çeken kolonilere besin takviyesi yapmak, yiyeceklere katılarak verilen bazı ilaçların arılara verilmesi, ana arının yumurtlamasını teşvik ederek kuluçka aktivitesini erkenden başlatmak ve hızlandırmak suretiyle kolonilerin nektar akımına güçlü kadrolarla girmesini sağlamaktır. Bal üretim mevsiminden önce arıya verilen şeker (şurup) ve kullanılan ilaçlar bala katkı yapmaz, dolaysıyla şekerli bal olmaz.”
dedi.