TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

ALDIĞI DESTEKLE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TESİSİ KURDU

ALDIĞI DESTEKLE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TESİSİ KURDU

Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Kemerhisar kasabasında aldığı hibe ile entansif koyun yetiştiriciliği yapan girişimci Fevzi Kırım, kırmızı et üretimine katkı sağlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı ile alınan hibe ile kurulan küçükbaş hayvan tesisi, küçük aile işletmeciliğinin modern örneklerinden birisi.

Yaklaşık 1 milyon 700 bin liraya mal olan tesisin kurulması için Tarım ve Orman Bakanlığı tutarın %50'sini hibe olarak tahsis etti. 

Bölgede daha çok meraya dayalı küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini kurdukları modern tesiste yapan Kırım, koyunları konfor alanında yetiştirip az enerji sarf ederek verimi arttırıyor.

Yaklaşık 200 koyunla kapalı alan tekniği ile koyun çiftliği kuran Kırım’ın hedefi 3 yıl içinde küçükbaş hayvan sayısını 3 bine çıkarmak.

Kurulan tesiste incelemelerde bulunan Niğde İl Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, Niğde’de aile işletmeciliğini geliştirmek istediklerini belirterek, "Burası kırsal kalkınma yatırımlarından destekli bir tesisimiz. Burası küçük aile işletmeciliğimizin en güzel örneklerinden bir tanesi. Bakanlık tarafından kırsal kalkınma hibesi ile yapılan bir tesis. Küçükbaş hayvancılık kırmızı et üretiminde olmazsa olmazlarımızdan bir tanesidir. İlimizde 620 bin adede ulaşan küçükbaş hayvanımız var ve iyi yerlerden bir tanesiyiz bu konuda. İl olarak aile işletmeciliğini biraz daha geliştirmek niyetindeyiz. Bakanımızın destekleri, yerel destekler veya farklı kredi modelleri ile beraber inşallah biraz daha bu sayıyı artırmayı düşünüyoruz. Burada asıl olan üreten insanımızı yerinde istihdam edebilmek. Küçük işletmecilikten amacımız bu yönde." dedi.