Akcan: "Bilimin ışığında kolektif çalışma başarımızın temelidir."Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRKTED) 25. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı.

Genel Kurula Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Selami Yazar, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) ve Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Tohumcular Birliği (ECOSA) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Metin Türker, Tohumculuk Daire Başkanı Sezgin Karadeniz, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürü Şakir Berktaş ve ilgili diğer bürokratlar katıldı.

***

Genel Kurulun açılış konuşmasını TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mete Kömeağaç yaptı.

Kömeağaç, Türk tohumculuğunu gelişiminde ve günümüzdeki başarısında TÜRKTED’in çalışmalarının çok önemli bir yeri olduğunu kaydetti.

Türk tohumculuğunun Cumhuriyet döneminden günümüze kadar geçirdiği aşamaları anlatan Kömeağaç, kamu ve özel sektörün her zaman üzerine düşeni yaptığını söyledi. TÜRKTED’in tarihçesini ve uluslararası kurumlarda temsil süreçlerini de anlatan Kömeağaç, ıslah teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte hem yeni çeşitleri hem de teknolojinin kendisini üretip, ihraç etmek için yoğun gayret gösterdiklerini ifade etti.

Tohumculuktaki gelişmelerin devam etmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere devletin desteğinin şart olduğunu kaydeden Kömeağaç, tohumculuk desteklerinin artması gerektiğini vurguladı.

***

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan ise TÜRKTED’in 38 yıl önce attığı tohumun 2008 yılında kurulan TÜRKTOB ve Alt Birliklerle birlikte tohumculuk sektörünün kurumsallaşmasının temeli olduğunu söyledi.

TÜRKTOB Başkanı Akcan, ‘’ Kolektif çalışma bizi her zaman başarıya götürmüştür.  Biz tohumculuk sektörü olarak her zaman ve her koşulda üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Pandemi, küresel ısınma, kuraklık, deprem felaketi gibi üretimi aksatan pek çok durum tohumculuk sektörünün büyümesini durduramadı. Tarım ve Orman Bakanlığımızın tohumculuk sektörüne uyguladığı pozitif ayrımcılık ve verdiği desteklerin bu başarıda rolü büyüktür. Ancak tohumculuk sektörü de bunun hakkını en iyi şekilde vermiş, üretim ve ihracatta rekorlar kırmıştır.’’dedi.

2006 yılında yayınlanan Tohumculuk Kanunu’nun yenilenmesi gereken maddelerinin olduğunu aktaran Akcan, ‘’ İstişare ve danışma kültürünü geliştirmeliyiz. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile daha sık ve sonuç alıcı toplantılar yapmalıyız.’ ifadelerini kullandı.  

Akcan, bitki ıslahçılarının kuraklığa dayanıklı çeşitler geliştirmek için yoğun gayret gösterdiğini, hem ülkemiz hem de dünya için yapılan bu çalışmaların da desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

Tarımsal ürün dış ticaretinde ihracat kısıtlamalarını eleştiren Akcan, TÜRKTOB ve Alt Birlikleri tarafından deprem bölgesine nakdi yardımların yapıldığını, ayni yardımlara da hazır olduklarını ancak ayni yardımların doğru yere gitmesi için Tarım ve Orman Bakanlığından organizasyon desteği istediklerini söyledi.

TÜRKTED Genel Kurulu diğer protokol konuşmaları, sunumlar, resmi gündemin sürdürülmesi ve seçim süreci ile son buldu. 

7 Mart 2023 

Benzer İçerikler