TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

AĞLAYAN GELİN İÇİN ENGEL TANIMADILAR

AĞLAYAN GELİN İÇİN ENGEL TANIMADILAR

Türkiye’de çok az bölgede yetişen ve ‘Ağlayan Gelin’ olarak adlandırılan ters laleleri görmek için meraklıları rakımı yüksek dağlık bölgelere tırmanıyor. 

Adıyaman’da doğa sever bir grup her yıl olduğu gibi bu yıl da Çelikhan'a bağlı Aksu Köyü’nün dağlık bölgelerine tırmandı. Ters laleleri görmek ve fotoğraflamak için Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Abdullah Çil ve beraberindeki kişiler yaklaşık bin 500 rakımlı dağa tırmanarak ters laleleri inceleyerek görüntüledi. 

Türkiye ve Hollanda'da yaygın olarak yetişen ters lalelerin bazı türleri sadece Türkiye’de yetişiyor. Endemik tür olan ters laleler Adıyaman’ın Gerger, Çelikhan ve Sincik ilçelerinde rakımı yüksek dağlık bölgelerinde yetişiyor. Bahar ayıyla birlikte kendini gösteren ters laleler ülkemizde ayrıca; Hakkari, Van, Malatya, Kahramanmaraş, Muş gibi Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinde yetişiyor. 

Uzunluğu 90 santimetreye kadar ulaşabilen ters laleler içerisinde en çok bilineni Adıyaman Lalesi olarak bilinen ters lalelere yurt dışından talep olunca kaçak sökümler yapıldığı için ters lale varlığı tahribata uğramış. Ters lale, doğadaki yayılış alanları, aşırı ve bilinçsiz toplama, aşırı otlatma, yapılaşma gibi nedenlerden dolayı büyük bir tahribata uğrayarak  doğada yok olma riski taşıyor. 

Bu bitki türlerinin süs bitkisi olmasının yanında içerdikleri alkoloidler sayesinde ilaç sanayinde de kullanıldığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.