TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

YILMAZ, ‘’AZERBAYCAN İLE BİLGİ, DENEYİM PAYLAŞIMI VE TİCARET HACMİMİZ ARTMALIDIR’’

YILMAZ, ‘’AZERBAYCAN İLE BİLGİ, DENEYİM PAYLAŞIMI VE TİCARET HACMİMİZ ARTMALIDIR’’
TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, TSÜAB - UR-GE Azerbaycan programında konuştu.

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yılmaz, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) tarafından Ekonomi Bakanlığının desteğiyle Azerbaycan’da düzenlenen UR-GE İç Anadolu Bölgesi Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Projesi II - Yurt Dışı Pazarlama Faaliyeti Programının açılış töreninde bir konuşma yaptı.  

TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz iki ülke arasında tarımda ve özellikle tohumculukta hem bilgi ve deneyim paylaşımının artması ile ülkesel ve kurumsal yapıların entegrasyonunun sağlanmasının hem de ticaretin gelişmesinin gerektiğini kaydetti.

İki ülkenin 10 milyon doları biraz geçen dış ticaret hacminin artmasının şart olduğunu kaydeden Yılmaz, bunun için idari ve teknik mevzuatlardan kaynaklanan tüm pürüzlerin ortadan kalması çok önemli olduğunu belirtti. Yılmaz, ‘’Dış ticarette ortak çeşit listesinin oluşturulması, uluslararası standartlara uygun ortak sertifikasyon sistemlerinin kurulması, iki ülke tohumculuk sektörleri arasındaki teknik engellerin ortadan kaldırılması ticaretimizi ciddi oranda artıracaktır.’’ dedi.

Türkiye Tohumcular Birliğini ve Alt Birliklerini kısaca tanıtan Yılmaz, Türkiye’de tohumculuk alanında yaşanan gelişmeleriyse şöyle özetledi; ‘’Türkiye’de 2000’li yılların başında 145 bin ton olan üretim, 2007 yılında 325 bin ton, üretilen tohumluğun kalitesinin artması her geçen gün sertifikalı tohum kullanım ve üretim desteklerinin etkisi ve özel sektörün gayretleri ile 2010 yılında 497 bin tona yükselmiş, 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona ulaşmıştır. TÜRKTOB bünyesinde görev yapan alt birliklerin görev alanına giren fide, fidan ve süs bitkisi üretimlerinde de büyük artışlar görülmüştür.

Buğday, arpa, çeltik, bazı yem bitkileri ve yemeklik baklagillere ait sertifikalı tohumlukların önemli bir kısmı Türkiye’de ıslah edilen çeşitler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Başka bir değişle Türkiye’de AR-GE çalışmaları ve aktarılan kaynak her yıl artmaktadır.

Hibrit sebze tohumculuğunda yeterlilik oranımız %10’dan %60’a çıkmıştır. Hububatta ise yeterlilik oranlarımız %90 seviyelerindedir ve bu oranlar da giderek artmaktadır.

Tohum şirketlerimiz hibrit sebze, pamuk, ayçiçeği, mısır gibi ürün gruplarında kendi ıslah ettikleri çeşitlerle hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda rekabet eder düzeye gelmişlerdir.

Dış ticaret dengemizde ihracat lehine gelişmeye başlamış, 2007 yılında %38 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2017 yılında %73’e çıkmış, fide, fidan ve süs bitkileri eklendiğinde bu oran %92 olmuştur.

Türkiye 2017 yılında 80 ülkeye 44 bin ton tohum karşılığı 136 milyon dolarlık ihracat yapmıştır. 40 bin ton tohum karşılığı 185 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir.

Türkiye 80 ülkeye tohum ihraç etmektedir. Hedefimiz şu anda 10. olduğumuz küresel tohum ticaretinde dünyada ilk 5 ülke arasına girmektir.

Özellikle dış ticarette yaşanan bu gelişmelerde bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz Hollanda, Fransa, Çin, Şili, İspanya, ABD, Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, İskoçya, İtalya, Hırvatistan ve Sırbistan’da düzenlediğimiz programların ektisi büyüktür.’’

Azerbaycan tohumculuk sektörünün yerinde tanınması ve Azerbaycan tohumculuk şirketleri ile bir araya gelinmesi suretiyle iki ülke tohumculuk sektörleri arasındaki işbirliğinin gelişmesine katkı sağlanması amaçlanan programın çok başarılı geçmesini dileyen Yılmaz, destek veren kurumlara ve katılımcılara teşekkür etti.

Açılışta Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkan Vekili ve Türkiye Tohumcular Birliği Başkan Yardımcısı Yıldıray Gençer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Müslüm Beyazgül, Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Ekselansları Erkan Özoral ve Azerbaycan Tarım Bakan Yardımcısı İlham Quliyev’de birer konuşma yaptı.

 

iç 1 GENEL

iç 2 GENÇER UZAK

iç 3 YILMAZ YAKIN

iç 4 BEYAZGÜL

iç 4 GENÇER YAKIN

iç 6 İLHAN QULİYEV

iç 7 YILMAZ PLAKET

iç 8 GENEL OTURUM