TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

YENİ ÇEŞİTLERİN DOĞRU ELLERDE ÜRETİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

YENİ ÇEŞİTLERİN DOĞRU ELLERDE ÜRETİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ

Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selami Yazar, Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü ve Uluslararası Tohum Test Birliği (ISTA) işbirliği ile Bursa Karacabey’de düzenlenen "ISTA Tohum Numune Alma ve Numune Almada Kalite Güvencesi Çalıştayı”na katıldı.

BİSAB Başkanı Selami Yazar, burada yaptığı konuşmada özetle: "Yeni çeşitlerin doğru ellerde üretilmesi çok önemlidir. Çeşit geliştirmek kaliteli tohumluk, emek, zaman ve sermaye ister. Kaliteli tohumluk içinde belli kuralları olan testlerin yapılması gerekir. Bu çalıştay kaliteli tohumluğun kaliteli ürüne dönüşmesi için numune alma işleminden sertifikalandırmaya kadar tüm çalışmaları içermektedir. Emeği geçenlere sektörümüz adına teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Açılışına Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Dr. Metin Türker, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürü Şakir Berktaş ve Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Genel Sekreteri Doç.Dr. Hamit Ayanoğlu’nun da katıldığı çalıştayda; ISTA kalite güvence standartları, etiketleme, mühürleme, otomatik bölücü doğrulama konularında tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcilerine ve Tarım ve Orman Bakanlığı Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü personeline teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Çalıştay, AGRO TV ile Günaydın programında haber olarak yayınlandı. 

05-08 Eylül 2022 – Bursa