TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB VE ÖZBEKİSTAN HEYETLERİ İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

TÜRKTOB VE ÖZBEKİSTAN HEYETLERİ İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

TÜRKTOB VE ÖZBEKİSTAN HEYETLERİ İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISINDA BİR ARAYA GELDİ

Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu bünyesindeki Bitki Karantinası Denetim Kurumu Başkanı İbrohim Ergashev başkanlığındaki heyet, 04.08.2021 tarihinde Türkiye Tohumcular Birliğini (TÜRKTOB) ziyaret etti.

Toplantıya TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Üyeleri Hurşit Nallı ve Aykut Hacıoğlu, TÜRKTOB Genel Sekreteri Dr. Muhteşem Torun, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri (TSÜAB) Genel Sekreteri Doç. Dr. Hamit Ayanoğlu, Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Genel Sekreteri Handan Büyükdemirci ve Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Genel Sekreteri Hatice Ünal katıldı.

TÜRKTOB Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser, Özbekistan heyetine ziyaretleri ve iş birliği çalışmaları için teşekkür ederek, iki ülke arasındaki tarım ve tohumculuk sektörlerinde var olan ilişkilerin gelişmesinden ve daha etkin sonuç alınmasından memnun olacaklarını belirtti.

TÜRKTOB ve Alt Birliklerinin faaliyet alanları ve Türk tohumculuk sektörünün geçmişini, mevcut durumunu ve hedeflerini anlatan Dr. Eser, Türkiye’nin tarımsal alandaki bilgi ve tecrübelerisin dost ve kardeş Özbekistan ile paylaşılması, araştırma – geliştirme (AR-GE) çalışmalarının artması ve karşılıklı katma değer oluşturulması için TÜRKTOB olarak göreve hazır olduklarını kaydetti.  

Özbekistan Bitki Karantinası Denetim Kurumu Başkanı İbrohim Ergashev ise Türkiye’de ve TÜRKTOB’da olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Ergashev, tarım ve tohumculuk alanlarında Türkiye - Özbekistan ilişkilerinin ilerlemesi için görüşmeler yapmak üzere Türkiye'yi ziyaret ettiklerini ve TÜRKTOB ile alt birliklerinin Türkiye tarımında çok önemli bir konumda olduğunu kaydetti.   

TÜRKTOB Genel Sekreteri Dr. Muhteşem Torun’un yaptığı Türkiye’de Tohumculuk Sektörü ve Özbekistan ile İlişkiler başlıklı sunumun ardından, TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser, Özbekistan Bitki Karantinası Denetim Kurumu Başkanı İbrohim Ergashev'e plaket takdim etti.