TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN: ‘’ ÜRETİM MALİYETLERİNİN YÜKSEKLİĞİ VE İTHALAT ÜRETİMİ SINIRLIYOR''

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN: ‘’ ÜRETİM MALİYETLERİNİN YÜKSEKLİĞİ VE İTHALAT ÜRETİMİ SINIRLIYOR''

TÜRKTOB BAŞKANI SAVAŞ AKCAN: ‘’ SERTİFİKALI PATATES TOHUMU ÜRETİMİ SON 5 YILDA %70 ARTTI. AMACIMIZ TÜM EKİM ALANLARINDA SERTİFİKALI TOHUMLUK KULLANILMASIDIR.’’

Türkiye’de patates tohumluğunun hemen hemen tamamının özel sektör tarafından üretildiğini, ihtiyaç duyulan sertifikalı patates tohumluğu miktarının 500–550 bin ton olduğunu kaydeden Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, ‘’2018 yılı sertifikalı patates tohumu üretimi 276 bin ton civarındadır. 2010 yılında sadece 76 bin ton sertifikalı patates tohumu üretebiliyorduk. Son 8 yılda 3,6 kat bir artış yakalamışız. Son 5 yılda % 70 oranında patates tohumluğu üretim artışı gerçekleştirmişiz. İhtiyacın yarısını sertifikalı tohumlukla karşılıyoruz. Aradaki farkı çiftçimiz kendi mahsulünden ayırmak suretiyle temin ediyor. Esas olan tüm ekim alanlarında sertifikalı tohumluk kullanılmasıdır. Tohumculuk sektörümüzün çabası bu yöndedir.’’ dedi.  

***

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, Tarım Türk Dergisi tarafından Nevşehir’de 13 Haziran 2019 tarihinde ikincisi düzenlenen Dünya Patatesleri Tohum Pazarı ve Patateste Dünya Trendleri Paneli’ne katıldı.  

***

Panelin açılışında konuşan Akcan, Dünya’da 100’den fazla ülkede üretilen ve beslenmede tahıllardan sonra en çok tüketilen patateste Türkiye olarak, 1,4 milyon dekar alanda 4.5 milyon ton üretim ile dünyada 14. sırada yer aldığımızı kaydetti.

Akcan, ‘’Son 10 yıllık sürece baktığımız zaman üretim alanlarında 120 bin dekarlık bir azalış, buna karşın dekar başı verimlilikte 510 kilogramlık bir atış görüyoruz. Verimde son 10 yılda % 17’lik bir artış yakalamışız. Türkiye’de patates tohumluğunun hemen hemen tamamı özel sektör tarafından üretilmektedir.

Patates tohumluğunda tescilli 157 çeşidin 143 tanesi, üretim izinli 42 çeşidin de tamamı Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) üyesi firmalar adına kayıtlıdır.

TSÜAB özellikle son dönemde yaptığı çalışmalar ve patates tohumculuğu ile ilgili özel faaliyetleriyle büyük takdir topluyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

Patates ile ilgili AR-GE faaliyetleri ağırlıklı olarak Kamu Tarımsal Araştırma Enstitüleri tarafından yürütülmektedir. Niğde Patates Araştırma Enstitümüzün özellikle son dönemde daha artan çabalarını buradan teşekkürle kayda geçirmek gerekir.

Ayrıca, son yıllarda bazı özel sektör kuruluşlarımızın AR-GE faaliyetleri sonucunda yerli patates çeşitleri ıslah edilmiş ve Milli Çeşit Listesi’nde kayıt altına alınmıştır.

2018 yılı sertifikalı patates tohumu üretimi 276 bin ton civarındadır. 2010 yılında sadece 76 bin ton sertifikalı patates tohumu üretebiliyorduk.

Son 8 yılda 3,6 kat bir artış yakalamışız. Son 5 yılda % 70 oranında patates tohumluğu üretim artışı gerçekleştirmişiz.

Ancak, ihtiyacın yarısını sertifikalı tohumlukla karşılıyoruz. Aradaki farkı çiftçimiz kendi mahsulünden ayırmak suretiyle temin ediyor. Esas olan tüm ekim alanlarında sertifikalı tohumluk kullanılmasıdır. Tohumculuk sektörümüzün çabası bu yöndedir.’’ şeklinde konuştu.

Üretim maliyetlerinin yüksekliği ve ithalat üretimi sınırlıyor

Her üründe olduğu gibi patateste de en önemli sorunun üretim planlamasının olmayışı ve girdi maliyetlerinin yüksekliği olduğunu vurgulayan TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, ‘’ Buna bir de özellikle güney bölgelerimiz tam hasada girmişken yapılan sıfır gümrükle ithalat kararlarının etkisini eklediğimizde, üreticimiz ne yapacağını şaşırıyor. Gübre, ilaç, mazot fiyatı zaten çok yüksek. Çiftçilerimizin bu maliyetlerle üretim yapıp para kazanması oldukça çok zordur. Üretim planlaması ve piyasa dengesi de olmadığı için patateste fiyat dalgalanmaları çok oluyor.

Patates üreticimizin bir bölümü aynı zamanda tüccardır. Üretir, depolar ve satışa sunar. Mecburdur depolamaya. Bu 100 yıl önce de böyleydi, şimdi de böyledir.

Tüm hasadı aynı anda piyasaya sürdüğümüzde fiyatlar ne olur? Yılın diğer aylarında tüketici patates bulabilir mi? Depoculukla stokçuluğu birbirine karıştıranların önce bu sorulara yanıt vermesi gerekir.

Patates üretimi çok zahmetli bir iş olduğu için yeni kuşak, gençlerimiz bu ürünü ekmiyor. Üreticimizi küstürmemenin yolları belli, yeter ki o yoldan yürümek için niyetimiz, irademiz olsun…

Biz tohumculuk sektörü olarak başta AR-GE çalışmaları olmak üzere, üretim, fiyatlar, sertifikalı tohumculuğun yaygınlaştırılması ve diğer konularda imkânlarımız ölçüsünde her türlü gayreti gösteriyor, emeğimizi ve maddi kaynaklarımızı esirgemiyoruz. Her geçen gün bu çalışmalarımızın artarak devam edeceğini de buradan duyurmak istiyorum.’’ ifadelerini kullandı.  

***

Dünya Patatesleri Tohum Pazarı ve Patateste Dünya Trendleri Paneli iki ayrı oturumla devam etti. İlk oturumda Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz, patates tohumculuğu ve TSÜAB’ın yaptığı çalışmalar konusunda detaylı bir sunum yaptı. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Murat Şahin, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Emin Çalışkan’ın sunumlarıyla devam eden birinci oturumun ardından katılımcıların soruları yanıtlandı.

İkinci oturumda ise özel sektör temsilcileri kendi konularında sunumlar gerçekleştirdi.

Nevşehir İl Tarım ve Ormancılık Müdürü Okan Yılmaz, sektöre ve panele katkıları nedeniyle TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan’a plaket takdim etti.  

1-IMG_9326-WEB
2-IMG_9314-WEB
3-IMG_9594-WEB