TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOSYA'DA ÇELTİK HASADI

TOSYA'DA ÇELTİK HASADI

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde çeltik hasadı başladı.

Hasat mevsimin başlamasıyla birlikte çeltikte ilk hasat Kaymakam Deniz Pişkin ve Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’in katılımıyla gerçekleşti. İlçenin Çaybaşı köyünde ilk hasadın yapılması ile birlikte Tosya çeltiğinin hasadına başlanmış oldu.

Biçerdöverin tarlaya getirilmesiyle hasat döneminin bereketli ve bol kazançlı olması için dua yapıldı. Çeltikleri inceleyen Kaymakam Deniz Pişkin hasat hakkında çiftçilerden bilgi aldı.

Birlikteliğin sağlanarak tarımla ilgili kurum yöneticilerinin hasat mevsimine katılımlarının Tosya pirinci ve Tosya tarımı için önemli olduğuna dikkati çeken çiftçiler; hasat mevsimi açılışına katılımlarından ve desteklerinden dolayı katılımcılara teşekkür etti.

İlk hasat gününde pirincin lezzetini tattırmak ve kalitesini göstermek amacıyla katılımcılara pilav ikramında bulunan banka yetkilileri, Tosya pirincinin her zaman yanında olduklarını ve desteklerinin aralıksız devam edeceğini söyleyerek bereketli ve bol kazançlı hasat mevsimi dileklerini iletti.

Tarlada yaptığı incelemenin ardından çeltiğin durumu hakkında çiftçilerden bilgi alan Kaymakam Deniz Pişkin, “Devrez Ovası’ndaki verimli topraklarda yetişen, kalitesiyle ve lezzetiyle özgünlüğü olan, beyaz altın Tosya pirincinin çeltik hasadı zamanı geldi. Baharla birlikte ekimi yapılan çeltiğin bugün hasadına başladık. Burada toprak öylesine cömert ki; sen onu bir sabanla gıdıklıyorsun, tutup sana hasatla gülüyor. Hasadın tüm çiftçilerimize bereketli olmasını diliyorum.” diye konuştu.