TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOHUMUN İZİNDE PROJESİ'NDEN GELECEĞİMİZE BÜYÜK KATKI

TOHUMUN İZİNDE PROJESİ'NDEN GELECEĞİMİZE BÜYÜK KATKI

Türkiye Tohumcular Birliği tarafından yürütülen ‘’Tohumun İzinde’’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında desteklenen “İç Anadolu Bölgesindeki Bazı Yerel Çeşitlerin Toplanması, Muhafazası ve Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi“ sonuçlarını verdi.

DSC_0015

DSC_0054

65 Yerel Çeşit Gen Bankasına kazandırıldı
Proje kapsamında Kayseri, Nevşehir, Niğde ve Aksaray illerine bağlı köylerde çiftçilere ulaşılarak arazi çalışması yapıldı. Tarlalardan ve yerel köy pazarlarından örnekler toplandı.  Ayrıca, yerel çeşitlerin önemi ile biyokaçakçılıkla ilgili farkındalık çalışmaları yapıldı.

DSC_0076

DSC_0083

Proje kapsamında Buğday, Arpa, Çavdar, Mercimek, Nohut, Yulaf Fiğ, Ayçekirdeği, Kabak Çekirdeği, Barbunya, Fasülye, Beyaz Fasülye, Biber, Burçak, Mürdümük, Karpuz, Kavun, Kimyon türlerinden toplanan 65 yerel çeşit Gen Bankasına kazandırıldı.  DSC_0164

Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Biyolojik Çeşitlilik ve Genetik Kaynaklar Bölümü’nden Dr. Kürşad Özbek’in yürüttüğü projede Fatma Ruveyda Alkan, Nurgül Sarı, Durmuş Deniz, Bengü Koyuncu, Mine Aydin ve Aksaray Üniversitesinden Prof. Dr. Alptekin Karagöz araştırmacı olarak yer aldı.  

DSC_0178

DSC_0181