TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

TOHUM SEKTÖRÜ DÜNYA DEVİ OLMA YOLUNDA ( Posta Gazetesi)

TOHUM SEKTÖRÜ DÜNYA DEVİ OLMA YOLUNDA ( Posta Gazetesi)
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, Avrupa, Amerika ve Afrika kıtalarındakii 80 ülkede Türk tohumunun toprakla buluştuğunu söyledi.

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, Avrupa, Amerika ve Afrika kıtalarındaki 80 ülkede Türk tohumunun toprakla buluştuğunu söyledi.

Yılmaz, tohumculuk sektöründe son 35-40 yılda üretim, AR-GE, ihracat açısından önemli aşamalar kaydedildiğini vurgulayarak, “2000’li yıllarda 145 bin ton olan sertifikalı tohum üretimi, 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona ulaştı. 80 ülkeye 136 milyon dolarlık ihracat yaptık.  185 milyon dolarlıkta ithalatımız var. İhracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 73’tür.  Buna fidan ve süs bitkilerini de eklersek bu oran yüzde 90’ların üzerindedir.’’ ifadelerini kullandı.  

Yılmaz, “Türkiye hiç tohum ithalatı yapmadan kendi ihtiyacını karşılayabilecek güce ve kapasiteye sahiptir. İsrail söylentileri de şehir efsanesinden başka bir şey değil. Dünya tohum ticareti yapan ülkeler arasında 10. sıradayız. Hedefimiz ilk 5’de yer almak. Türkiye’de bulunan  832 tohum şirketinden  778’i yerli, 22 tanesi yerli yabancı ortaklı, 32’si de yabancı firmalar. Yerli firmaların sayısı bu sektörde yüzde 70’i buldu.’’dedi.