TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SÜSBİR’DEN EĞİTİM ATAĞI

SÜSBİR’DEN EĞİTİM ATAĞI

SÜSBİR’DEN EĞİTİM ATAĞI

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) ile Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol gereği, meslek liselerinde süs bitkileri ve peyzaj alanında eğitim veren öğretmenlerin eğitimi Yalova’da yapıldı.

5 gün süren eğitim teorik dersleri ve üretim alanlarına yapılan saha ziyaretlerini kapsadı.

Eğitimin ilk gününde, SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Dündar, SÜSBİR’i ve süs bitkileri sektörünü anlatan bir sunum, Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Hakkı Bücük ise TÜRKTOB ve tohumculuk sektörü sunumunu yaptı.

Ardından Başkan Yardımcısı Dündar, ‘’Mevsimlik Çiçek’’ üretimi konusunu anlattı.

SÜSBİR Üyeleri Mustafa Çoban çalıların, Fırat Dersimli yapraklı ağaçların, Yusuf Haluk Gülpınar ise İbreli ağaçların üretimi ve yetiştirilmesi hakkında meslek lisesi öğretmenlerini bilgilendirdi.

Eğitim kapsamında yetiştirme ortamları, bitki besleme, besin eksiklikleri, zirai mücadele yöntemleri ve hastalıklarla mücadele çözümlerini konularını ise SÜSBİR Üyesi Ünal Çolakel anlattı.

Program kapsamında çim bitkileri ve yer örtücüler konusu ile süs bitkilerinin peyzajda kullanımı konuları da vardı. Dr. Öğretim Üyesi Ali Salman çim bitkileri, kullanım alanları ve bakımları hakkında bir sunum yaptı.

Daha saha ziyareti yapan öğretmenler, işletmeleri ziyaret etti. Saha çalışmaları kapsamında da üretim teknikleri, bakım ve satış pazarlamaya dair birçok bilgi paylaşıldı. Öğretmenler Altınova’da bulunan tıbbi aromatik bitkiler bahçesini ve Atatürk Araştırma Enstitüsü Geofit Araştırma Merkezini de ziyaret etti.

Bir haftalık teorik anlatımlar ve saha çalışmaları sonucunda hizmet içi eğitim tamamlandı. Katılımcılara yapılan sınavın ardından sertifika verildi.

24-28 Mayıs 2022 / Yalova