TÜRKTOB

Sosyal Medyada
Birliğimiz

SÜSBİR BAŞKANI DÜNDAR: “VOLKSWAGEN YATIRIMDAN VAZGEÇTİ, MURADİYE ORMAN FİDANLIĞI FİDAN ÜRETİMİNE DEVAM ETMELİ”

SÜSBİR BAŞKANI DÜNDAR: “VOLKSWAGEN YATIRIMDAN VAZGEÇTİ, MURADİYE ORMAN FİDANLIĞI FİDAN ÜRETİMİNE DEVAM ETMELİ”

Süs Bitkileri ve Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet DÜNDAR, Manisa Muradiye Orman Fidanlığı ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Alman otomotiv firması Volkswagen’in Türkiye’de yapacağı yatırım için Manisa Muradiye Orman Fidanlığının bulunduğu alanı seçmiş ve bu nedenle Muradiye Orman fidanlığının arazisi fabrika yapılmak üzere hazineye devredilmişti.

Volkswagen’in Türkiye’de yapacağı yatırımdan vazgeçtiği bugün basına yansıdı. 1944’ten bu güne özellikle yapraklı ve ibreli ağaçlar konusunda öncü olan Muradiye Orman Fidanlığının, işlevselliğini devam ettirmesi ve arazinin yeniden Orman Genel Müdürlüğüne devredilmesi önceliğimizdir.

Orman Genel Müdürlüğünün bu araziyi fidanlık olarak kullanma yönünde bir tasarrufu olmayacak ise, Süs Bitkileri Üreticileri bu fidanlığa sahip çıkıp, yılların birikimini ve üretimdeki öncülüğü devam ettirmeye taliptir.

Dünyadaki 22 milyar dolarlık süs bitkileri ihracatının %50’sinden fazlası Avrupa’ya aittir. Yanı başımızdaki bu pastadan ülkemizin de payına düşeni alması için üreticilerimiz her geçen gün üretimlerini geliştiriyor. Son üç yılda ihracatta kazandığımız ivmeyi artırmak ve 500 milyon dolarlık ihracat hedefini tutturmak için üretim alanlarına ihtiyacımız var. Muradiye Orman Fidanlığı yeniden fidanlık olarak kullanılmayacaksa, süs bitkileri sektörünün ihracat üssü haline getirebiliriz.”